Sport.pl

Odszedł legendarny trener gimnastyki sportowej

manu
29.03.2012 , aktualizacja: 29.03.2012 10:35
A A A Drukuj

Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta

Jubileusz 60-lecia działalności w tym roku będzie obchodzić sekcja gimnastyczna AZS Olsztyn. Wszystkie osiągnięcia w tej dyscyplinie wiążą się z nazwiskiem szkoleniowca Mieczysława Piekuta, który zmarł 25 marca
Przez ten czas akademicy wspólnie ze swoimi trenerami odnosili szereg sukcesów, które przyczyniły się też do rozwoju gimnastyki sportowej na Warmii i Mazurach. W 1953 roku jako asystent w Studium Wychowania Fizycznego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie Piekut rozwinął raczkującą sekcję gimnastyki sportowej do wysokiego poziomu wyczynowego.

Wychował najlepszych zawodników w Polsce, w tym Krystynę i Zbigniewa Żołnierowiczów, którzy również zostali szkoleniowcami. Co więcej, Danuta Prusinowska-Fidusiewicz reprezentowała Polskę i Olsztyn na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w roku 1972. - Pan Mietek był dla mnie trenerem i osobą wyjątkową - mówi zawodniczka. - Zawsze doceniałam jego takt, kompetencję, troskę o sprawy domowe. Wpoił we mnie systematyczność i obowiązkowość w sporcie oraz życiu, która procentuje do dziś. Jak na tamte czasy, był osobą światową. Znał biegle języki obce, co procentowało w międzynarodowych kontaktach sportowych. Dużo jeździłyśmy za granicę na zawody i turnieje gimnastyczne, przez co poznawałyśmy świat wówczas dla Polaków niedostępny. Ciepły, serdeczny z dużym poczuciem humory. Byłyśmy wszystkie wpatrzone w trenera. I takie wpatrzenie w pana Mietka pozostanie w mojej pamięci.

Uroczystości pogrzebowe legendarnego szkoleniowca rozpoczną się w piątek, o godz. 11.15 w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele przy ul. Św. Arnolda 1 w Olsztynie. Ceremonia pochowania odbędzie się o godz. 13 na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX