Robert Kubica coraz bliżej Rajdu Polski. "Pojadę w ME"

To byłaby nie lada gratka dla kibiców sportów motorowych. Team Citroen potwierdził, że Robert Kubica wystartuje w jego barwach w Rajdzie Wysp Kanaryjskich, trzeciej rundzie mistrzostw Europy. - Czekamy też na niego w Polsce - mówi Tomasz Bartoś, dyrektor 70. Rajdu Polski
O tym, że Kubica ma pojechać w mistrzostwach Europy, spekulowało się od dawna. Ta informacja szczególnie elektryzuje kibiców w Polsce i na Mazurach, gdzie we wrześniu odbędzie się 70. Rajd Polski, zaliczany także do czempionatu Starego Kontynentu. W ostatnich dniach Team Citroen potwierdził, że Kubica będzie startował w jego barwach. Francuska ekipa zapowiedziała, że Polak pojedzie w minimum siedmiu rajdach. - Cieszę się, że wśród naszych kierowców w 2013 roku będzie Robert Kubica. Determinacja Roberta jest wzorowa. Dziękuję za wsparcie FIA w naszych wysiłkach - skomentował szef zespołu Citroen Racing Yves Matton.

Marzeniem polskich kibiców byłby udział Kubicy w jubileuszowym 70. Rajdzie Polski, który we wrześniu odbędzie się na mazurskich szutrach. Podobnego zdania jest Tomasz Bartoś, dyrektor zawodów. - Mamy nadzieję, że Robert zdecyduje się przyjechać też do Polski i będzie tutaj startował - mówi Bartoś dla olsztyn.sport.pl. - Tak naprawdę to on sam chyba jeszcze o tym nie wie. Liczymy na to, że będzie mu dobrze szło w mistrzostwach Europy i zobaczymy go także na Mazurach, gdzie także będzie mógł zdobyć punkty.

I dodaje: - Przyjazd Kubicy byłby ogromną atrakcją nie tylko dla nas jako dla organizatorów, ale również dla wszystkich kibiców.

Wiadomo także, że Kubica pojedzie w mistrzostwach świata w kategorii WRC2, czyli wśród aut mniej zaawansowanych technicznie. Jego najbliższym startem będzie trzecia runda ME, a więc Rajd Wysp Kanaryjskich (21-23 marca). - Jestem bardzo szczęśliwy, że powracam do ścigania na najwyższym poziomie - stwierdził Polak. - Udział w Rajdzie Wysp Kanaryjskich to dla mnie ciekawe wyzwanie.

Co więcej, samochód będzie odpowiednio przystosowany do potrzeb polskiego kierowcy za zgodą Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Auto DS3 RRC (Regional Rally Car) wyposażone zostanie w specjalne łopatki do zmiany biegów.

Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym pilotem Kubicy. Według informacji serwisu Autoklub.pl kandydatem jest Maciek Baran, w przeszłości pilot m.in. Leszka Kuzaja. Baran zna trasy mistrzostw Europy. Przez ostatnie lata jeździł z Michałem Sołowowem, z którym zdobył wicemistrzostwo kontynentu w 2008 i 2009 roku.

W listopadzie ubiegłego roku Kubica zaimponował skuteczną jazdą Citroenem C4 WRC w Rajdzie du Var we Francji. Dosłownie deklasował rywali w dziesięciu kolejnych odcinkach specjalnych, ale na przedostatniej próbie wypadł z trasy i uderzył w drzewo. Kierowca i jego włoski pilot Emanuele Inglesi wyszli z kolizji bez szwanku.

Kubica nadal przechodzi rehabilitację po wypadku, do którego doszło 6 lutego 2011 roku na trasie rajdu Ronde di Andora. Fragment metalowej bariery przebił karoserię samochodu i niemal zmiażdżył dłoń oraz łokieć kierowcy. Polak doznał także wielu innych poważnych obrażeń ciała. Od tego czasu przeszedł już kilkanaście operacji, a jednym z elementów rehabilitacji są starty w rajdach samochodowych.

70. Rajd Polski odbędzie się w dniach 13-15 września.