Żeglarska formuła 1 nie dla Olsztyna. Regaty odwołane

Jeszcze niedawno informowaliśmy, że w lipcu w Olsztynie po raz kolejny odbędą się regaty Pucharu Świata w żeglarskiej klasie 49er. Teraz okazuje się, że ta prestiżowa impreza została odwołana.
Regaty zawsze cieszyły się sporą popularnością, ponieważ klasa 49er to najszybsze łódki, na jakich mogą rywalizować żeglarze. - Łódka jest bardzo szybka i dynamiczna, a przy tym bardzo kapryśna. Nawet najmniejszy błąd może się skończyć efektowną wywrotką - tłumaczył dwukrotny medalista mistrzostw Polski Maciej Maląg.

Impreza od kilku lat cyklicznie odbywała się w Olsztynie. To tu o medale rywalizował m.in. Jonas Warrer, czyli mistrz z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Organizatorzy zdążyli już zapowiedzieć kolejną edycję, która pierwotnie miała odbyć się w dniach 19-21 lipca. Miała, ponieważ w związku z rozpoczęciem prac nad urządzaniem brzegów Jeziora Krzywego nieoczekiwanie została odwołana.

Przypomnijmy, że dzięki tej inwestycji wokół części największego olsztyńskiego jeziora powstaną trasy rowerowe, pełniące zimą funkcję tras narciarskich, dziesięć boisk do siatkówki plażowej, cztery boiska do squasha, baza sportów wodnych wraz z siłownią, sauną i wypożyczalnią sprzętu.

Będzie też nowa całoroczna hala sportowa z boiskami do siatkówki plażowej, plac gier interaktywnych, snowpark i skatepark oraz parking. Te obiekty mają sprawić, że Plaża Miejska będzie żyła cały rok.

Sopocka firma NDI ma niecałe dwa lata, by za 60 mln zł zrealizować inwestycję. - Niestety nie ma drugiego takiego miejsca w Olsztynie jak okolice plaży miejskiej i musieliśmy odwołać zawody - mówi dla olsztyn.sport.pl Adam Liszkiewicz, jeden z organizatorów regat 49er. - Stanęło na tym, że musimy zrobić sobie dwa lata przerwy, czyli najwcześniej regaty powrócą w 2015 roku. Też jest mi przykro, ale nie mamy innego wyjścia.

Impreza powinna powrócić do Olsztyna i prawdopodobnie nie straci na wartości. - Kolejna edycja również będzie zaliczana do Pucharu Świata, czyli statusu raczej nie stracimy - dodaje Liszkiewicz. - Większy problem będzie z kontaktem z zawodnikami, których będziemy musieli utrzymać. Tradycją jest, że do Olsztyna przyjeżdżają najlepsi i będziemy musieli od nowa ich zachęcać.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur na olsztyn.sport.pl.