Sport.pl

Janowicz w Olsztynie? Memoriał Marka Włodarczyka wraca

Na tę informację czekali miłośnicy tenisa ziemnego. Memoriał Marka Włodarczyka (ITF Men`s Futures) wraca do kalendarza imprez sportowych w Olsztynie. Turniej ma być wyjątkowy, bo organizatorzy zaprosili najlepszą rakietę w Polsce - Jerzego Janowicza.
Międzynarodowy turniej, który w Olsztynie rozgrywany był nieprzerwanie od 19 lat, w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii się nie odbył. Nie udało się zgromadzić odpowiednich środków. To był cios dla Wojciecha Włodarczyka, organizatora, który całe życie poświęcił imprezie upamiętniającej Marka, jego syna i utalentowanego tenisistę, który zmarł podczas treningu.

- Trudno słowami opisać, jak bardzo się cieszę, że jubileuszowa XX edycja zawodów wraca do Olsztyna - mówi dla olsztyn.sport.pl Wojciech Włodarczyk. - Ciężko pracowaliśmy, by pozyskać sponsorów i teraz mogę powiedzieć, udało się. Ws. sponsora tytularnego wciąż prowadzimy rozmowy, ale nawet bez niego memoriał jest niezagrożony [wsparcie urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta i starostwa powiatowego - red.].

Tegoroczna impreza, która do stolicy Warmii i Mazur ma ściągnąć tenisistów z całego świata, będzie wyjątkowa pod kilkoma względami. Główną areną zmagań nie będą jak do tej pory korty przy ul. Radiowej, ale przy ul. Jodłowej. - Najważniejszym powodem takiej zmiany jest przebudowa boisk w Jakubowie - wyjaśnia Włodarczyk. - Nie mniej istotna była także kwestia systemu odprowadzania wody z nawierzchni, który na Radiowej delikatnie mówiąc, nie zdawał egzaminu. Na Jodłowej mamy do dyspozycji osiem kortów, w tym dwa zadaszone. Tam nawet po ulewie dzięki odpowiedniemu drenażowi już po półtoragodzinnej przerwie można wrócić do gry.

To nie koniec niespodzianek. Organizatorzy zaprosili najlepszego polskiego tenisistę Jerzego Janowicza. - Od dłuższego czasu marzyło mi się, by "Jerzyk" przyjechał do Olsztyna - mówi Wojciech Włodarczyk, który jest zaprzyjaźniony z rodziną zawodnika. - Oczywiście nie wystartuje w turnieju tej rangi, ale kwestia meczu pokazowego jest otwarta.

I dodaje: - Choć to wciąż jest palcem pisane na wodzie, to nadarza się okazja. W sierpniu będzie miał przerwę między Wimbledonem a US Open i ustaliliśmy, że jeśli tylko znajdzie lukę, jakiś jeden dzień wolny w kalendarzu, to Janowicz przyjedzie.

Przypomnijmy, że to właśnie na kortach przy Radiowej popularny "Jerzyk" wykonał ważny krok w swojej sportowej karierze. Tu w 2008 roku bezapelacyjnie wygrał Memoriał Włodarczyka, zdobywając nie tylko pieniądze, ale też cenne punkty do międzynarodowego rankingu. Nie ukrywa, że z Olsztyna ma same dobre wspomnienia. Teraz mecz pokazowy miałby rozegrać na korcie otwartym lub w hali Urania. Co więcej, zadeklarował, że zrobi to nieodpłatnie.

Tegoroczny Memoriał Włodarczyka będzie podzielony na trzy etapy. Najważniejszy międzynarodowy turniej ITF Men`s Futures odbędzie się w dniach 3-11 sierpnia, a pula nagród wyniesie 10 tys. dolarów. - Turniej jest już w kalendarzu ramowym Polskiego Związku Tenisowego, a w ciągu dwóch tygodni będzie także oficjalnie zatwierdzony przez ITF - podkreśla organizator.

Kogo kibice mogą spodziewać na zawodach? - To międzynarodowe zawody ITF, które rządzą się swoimi prawami. O zgłoszeniu będą więc decydowały miejsca tenisistów na listach klasyfikacyjnych - wyjaśnia Włodarczyk. - Będziemy mieli przygotowane dzikie karty, a jedna z nich prawdopodobnie trafi do Słowaka Mateja Burila.

Program XX Memoriału Marka Włodarczyka

- 14-16 czerwca turniej amatorski w kategoriach Open, +35, +45, +55;

- 27-30 czerwca Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w kategorii Skrzatów;

- 3-11 sierpnia międzynarodowy Futures z pulą nagród 10 tys. dolarów.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur na olsztyn.sport.pl.

Więcej o: