Sport.pl

MŚ w siatkówce plażowej. Koniec imprezy dla Polaków, tytuł dla Chinek

peka, PAP
06.07.2013 , aktualizacja: 06.07.2013 23:14
A A A
Chinki Chen Xue i Xi Zhang

Chinki Chen Xue i Xi Zhang (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

W sobotę w 1/8 finału mistrzostw świata w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach odpadli Michał Kądzioła (MKS Dąbrowa Górnicza) i Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów). Złoty medal w rywalizacji kobiet wywalczyły Chinki Chen Xue i Xi Zhang.
Kądzioła i Szałankiewicz, ostatnia polska para w turnieju, musieli uznać wyższość Niemców Jonathana Erdmanna i Kaya Matysika, przegrywając 0:2. W Starych Jabłonkach poprawili osiągnięcie z poprzedniego czempionatu globu, gdy w debiucie w tej imprezie odpadli we wcześniejszej rundzie.

W sobotę zakończone zostały zmagania kobiet. W finale triumfowały Xue i Zhang, brązowe medalistki poprzednich MŚ, które w bardzo emocjonującym trzysetowym pojedynku pokonały będące rewelacją turnieju Niemki Karlę Borger i Brittę Buethe. To pierwszy tytuł mistrzowski dla pary z Chin. Dotychczas reprezentantki tego kraju zdobyły jeden srebrny krążek (2007) i dwa brązowe (2005, 2011). Wicemistrzynie globu także mogą mówić o dużym sukcesie. To pierwsza kobieca para z Niemiec, która dotarła do półfinału światowego czempionatu.

Trzecie miejsce zajęły Brazylijki Liliane Maestrini i Barbara Seixas De Freitas, które wygrały z Amerykankami April Ross (mistrzyni świata w parze z Jennifer Kessy z 2009 roku) i Whitney Pavlik 2:0.

Tego dnia wyłonieni zostali także półfinaliści w turnieju mężczyzn. W najlepszej czwórce są broniący tytułu Brazylijczycy Alison Cerutti i Emanuel Rego, którzy o finał powalczą z rodakami Ricardo Santosem i Alvaro Filho. W drugiej parze zmierzą się Niemcy Jonathan Erdmann i Kay Matysik oraz Holendrzy Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen. Na ćwierćfinale występ zakończył m.in. inny słynny duet "Canarinhos" Pedro Salgado i Bruno Schmidt, którzy w 1/16 finału wyeliminowali Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla.

Wieczorem certyfikaty ambasadorów Olimpiad Specjalnych otrzymali byli reprezentanci Polski w siatkówce halowej Paweł Papke i Sebastian Świderski oraz uprawiający w przeszłości tę samą dyscyplinę Serb Vladimir Grbic. Podpisano również list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy polskim oddziałem OS a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. W niedzielę w Starych Jabłonkach rozegrany zostanie mecz pokazowy, w którym udział wezmą wspomniani ambasadorzy oraz podopieczni organizacji zajmującej się rozwojem osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX