Sport.pl

M¦ w siatkówce plażowej. Koniec imprezy dla Polaków, tytuł dla Chinek

peka, PAP
06.07.2013 , aktualizacja: 06.07.2013 23:14
A A A
Chinki Chen Xue i Xi Zhang

Chinki Chen Xue i Xi Zhang (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

W sobotę w 1/8 finału mistrzostw ¶wiata w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach odpadli Michał K±dzioła (MKS D±browa Górnicza) i Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów). Złoty medal w rywalizacji kobiet wywalczyły Chinki Chen Xue i Xi Zhang.
K±dzioła i Szałankiewicz, ostatnia polska para w turnieju, musieli uznać wyższo¶ć Niemców Jonathana Erdmanna i Kaya Matysika, przegrywaj±c 0:2. W Starych Jabłonkach poprawili osi±gnięcie z poprzedniego czempionatu globu, gdy w debiucie w tej imprezie odpadli we wcze¶niejszej rundzie.

W sobotę zakończone zostały zmagania kobiet. W finale triumfowały Xue i Zhang, br±zowe medalistki poprzednich M¦, które w bardzo emocjonuj±cym trzysetowym pojedynku pokonały będ±ce rewelacj± turnieju Niemki Karlę Borger i Brittę Buethe. To pierwszy tytuł mistrzowski dla pary z Chin. Dotychczas reprezentantki tego kraju zdobyły jeden srebrny kr±żek (2007) i dwa br±zowe (2005, 2011). Wicemistrzynie globu także mog± mówić o dużym sukcesie. To pierwsza kobieca para z Niemiec, która dotarła do półfinału ¶wiatowego czempionatu.

Trzecie miejsce zajęły Brazylijki Liliane Maestrini i Barbara Seixas De Freitas, które wygrały z Amerykankami April Ross (mistrzyni ¶wiata w parze z Jennifer Kessy z 2009 roku) i Whitney Pavlik 2:0.

Tego dnia wyłonieni zostali także półfinali¶ci w turnieju mężczyzn. W najlepszej czwórce s± broni±cy tytułu Brazylijczycy Alison Cerutti i Emanuel Rego, którzy o finał powalcz± z rodakami Ricardo Santosem i Alvaro Filho. W drugiej parze zmierz± się Niemcy Jonathan Erdmann i Kay Matysik oraz Holendrzy Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen. Na ćwierćfinale występ zakończył m.in. inny słynny duet "Canarinhos" Pedro Salgado i Bruno Schmidt, którzy w 1/16 finału wyeliminowali Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla.

Wieczorem certyfikaty ambasadorów Olimpiad Specjalnych otrzymali byli reprezentanci Polski w siatkówce halowej Paweł Papke i Sebastian ¦widerski oraz uprawiaj±cy w przeszło¶ci tę sam± dyscyplinę Serb Vladimir Grbic. Podpisano również list intencyjny dotycz±cy współpracy pomiędzy polskim oddziałem OS a Polskim Zwi±zkiem Piłki Siatkowej. W niedzielę w Starych Jabłonkach rozegrany zostanie mecz pokazowy, w którym udział wezm± wspomniani ambasadorzy oraz podopieczni organizacji zajmuj±cej się rozwojem osób z niepełnosprawno¶ci± intelektualn±.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX