Sport.pl

Drugi etap Dakaru prowadzi przez wydmy. Hołek już jedzie

Po kamienistym i bardzo krętym odcinku, czas na to co jest wizytówką Rajdu Dakar. W poniedziałek kierowcy wyruszyli trasę najszybszego etapu całego rajdu, która wiedzie przez piaszczyste wydmy. O najlepszy wynik już walczy Krzysztof Hołowczyc.
W poniedziałek po południu uczestników czeka pierwsza przeprawa przez wydmy. Mnóstwo piasku i tumany kurzu kojarzą nam się raczej z powolną jazdą. Nic bardziej mylnego. Etap ze startem w San Luis i metą w San Rafael położony w znanej z hodowli winorośli prowincji Mendoza, to czas kiedy kierowcy powinni osiągać zawrotne jak na możliwości Dakaru prędkości.

Wszyscy uczestnicy najpierw mieli do pokonania 366 km dojazdów, a następnie w zależności od grupy pojazdów dystans drugiego odcinka specjalnego. Najdłuższą trasę będzie musiał przejechać Krzysztof Hołowczyc, ponieważ samochody będą rywalizowały na dystansie 433 km. Trochę mniej, bo 400 km przejadą ciężarówki i jak to najczęściej bywa najmniej, 359 km motocykle oraz quady.

Hołowczyc, który nie był do końca zadowolony z wyniku, jaki osiągnął podczas niedzielnego etapu (7. miejsce), zapowiadał, że teraz pojedzie jeszcze szybciej, by zbliżyć się do czołowej trójki. Na niekorzyść Polaka jak sam z resztą podkreślał jeszcze przed startem w wywiadzie dla olsztyn.sport.pl, będzie szybkość samochodów buggy, prowadzonych przez m.in. znakomitego Carlosa Sainza. Buggy są szybsze, a pierwsza część odcinka będzie zdecydowanie faworyzować pojazdy o takich parametrach. Mimo wszystko, jak często powtarzają doświadczeni kierowcy, wydmy rządzą się swoimi prawami i tutaj również może dojść do pierwszych niespodzianek. Tym bardziej że na tak szybkim etapie każdy błąd będzie mógł oznaczać sporą stratę do czołówki.

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie Rosario - San Luis (OS 180 km) 1. Carlos Sousa, Miguel Ramalho (Portugalia) Haval 2:20.36 2. Orlando Terranova (Argentyna), Paulo Fiuza (Portugalia) Mini strata 11 s 3. Nasser Al-Attiyah (Katar), Lucas Cruz (Hiszpania) Mini 47 7. Krzysztof Hołowczyc (Polska), Konstantyn Żylcow (Rosja) Mini 4.21 16. Marek Dąbrowski, Jacek Czachor (Polska) Toyota 10.41 22. Martin Kaczmarski (Polska), Filipe Palmeiro (Portugalia) Mini 12.23 23. Adam Małysz, Rafał Marton (Polska) Toyota 12.55 32. Piotr Beaupre, Jacek Lisicki (Polska) BMW 18.39.

Więcej o sportowcach z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl.

Więcej o: