71. Rajd Polski. Na którym oesie gigantyczna hopa?

- Liczy aż 35 km, a czasy, które kierowcy na nim uzyskają, będą decydujące - mówi o debiutującym w Rajdzie Polski odcinku specjalnym ?Gołdap? dyrektor zawodów Jarosław Noworól.
Fani motoryzacji odliczają godziny do startu Lotos 71. Rajdu Polski, który odbędzie się na Mazurach oraz Litwie. Pierwsza okazja, by zobaczyć najlepszych na świecie kierowców, już w czwartek - ceremonię rozpoczęcia zaplanowano na rynku w Mikołajkach o godz. 15.30.

Niespełna godzinę później ponad 70 załóg z całego świata zainauguruje zmagania kolejno na odcinkach specjalnych OS Miłki (16.40) oraz OS Kruklanki (17.30). Potem przyjdzie czas na specjalny tor Mikołajki Arena (20.05), który choć liczy tylko 2,5 km, to jest niezwykle widowiskowy. To jedyna taka okazja, by zobaczyć, jak auta o zawrotnej mocy rywalizują łeb w łeb. - Ten pokazowy oes jest bardzo dobrze skonstruowany - podkreśla Krzysztof Hołowczyc, który pojedzie za kierownicą forda fiesta WRC. - Myślę, że możliwość oglądania samochodów z bardzo bliskiej odległości będzie dla kibiców nie lada frajdą.

Co ciekawe, zmagania na torze odbędą się aż czterokrotnie, także w piątek i sobotę o godz. 22 oraz w niedzielę o godz. 11. Na Mikołajki Arenę trafić jest bardzo prosto, ponieważ położona jest niedaleko hotelu Gołębiewski i parku serwisowego.

Kliknij, aby powiększyć - mapa rajdu:A to tylko przedsmak tego, co kibice przez cztery dni zobaczą na 23 oesach, których łączna długość wynosi blisko 360 km. W tym roku jednym z ciekawszych będzie debiutujący w Rajdzie Polski odcinek specjalny "Gołdap". - Gdybym miał wytypować dwa najlepsze moim zdaniem, ten byłby jednym z nich - mówi Jarosław Noworól, dyrektor zawodów. - Jest dość długi, ponieważ liczy aż 35 km. Czasy, które kierowcy na nim uzyskają, będą decydujące dla klasyfikacji generalnej. W sobotę wszyscy uczestnicy przejadą po nim dwukrotnie.To na jego trasie znajduje się gigantyczna hopa, gdzie można spodziewać się rekordowych skoków aut. - Na Mazurach jest wiele pagórków, a tuż przed nimi kierowcy zazwyczaj obierają najwyższą prędkość - tłumaczy Noworól. - Traci się wówczas przyczepność z podłożem i całym samochodem wylatuje się w powietrze.

Na OS 14/19 najlepiej dojechać z Gołdapi, kierując się na miejscowość Wronki (punkt widokowy nr 16), na Bałupiany i Pietraszki (pw 3), a także od strony Bań Mazurskich (pw 19) oraz wsi Boćwinka i Juchnajcie (pw 18).

- Kolejnym ciekawym odcinkiem jest OS Baranowo - dodaje dyrektor 71. Rajdu Polski. - To ostatni etap rajdu, który określany jest jako "power stage". Oznacza to, że za zwycięstwo na nim można otrzymać dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw świata. Mimo że po wcześniej przejechanych 23 turach różnice czasowe między załogami będą już nie do zniwelowania, to i tak wszyscy będą musieli walczyć na całego.Wspomniany OS 15/24 położony jest na północ od Mikołajek, a dotrzeć na niego można, m.in. kierując się z Inulca lub Kosewa na miejscowość Baranowo (pw 20).

Kibicu, pamiętaj o bezpieczeństwie!

Rajdy samochodowe to bez wątpienia jeden z najbardziej widowiskowych sportów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na kibiców nieprzestrzegających podstawowych zasad bezpieczeństwa.

- Dlatego - fanie rajdów, pamiętaj, nigdy:

*nie stój na drodze na mecie stop, pamiętaj, że po mecie lotnej auta dopiero wyhamowują z dużych prędkości; *nie przebiegaj przez drogę przed jadącym samochodem; *nie stój na drodze odcinka specjalnego; *nie zajmuj miejsc obserwacyjnych na zewnętrznej stronie zakrętu oraz na stronie wewnętrznej, przy wyjściu z zakrętu; *nie stój w niedozwolonych miejscach i miejscach ogrodzonych taśmą; *nie zajmuj miejsc obserwacyjnych uniemożliwiających ucieczkę; *nie pij alkoholu podczas oglądania rajdu; *nie rzucaj niczego na drogę; *nie zrywaj taśm zabezpieczających trasę.

- Pamiętaj także, że zawsze:

*po OS-ie poruszaj się (kiedy musisz) poboczem, nigdy drogą, podporządkuj się poleceniom służb organizatora i porządkowych; *pilnuj dzieci, jeśli je ze sobą zabrałeś; *zostaw miejsce po sobie takie, jakim je zastałeś;

- W razie wypadku należy:

*przejść kilkaset metrów w kierunku startu od miejsca wypadku, by powiadomić inne załogi o zablokowaniu drogi; *zabezpieczyć pojazd przed groźbą pożaru (poprzez wyciągnięcie wyłącznika prądu, ewentualnie - uruchomienie systemu gaśniczego); *zawiadomić służby porządkowe (na każdym odcinku znajdują się karetki pogotowia, samochody ratownictwa drogowego i punkty SOS); *udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy (w sposób fachowy); *osoby niebiorące udziału w akcji ratowniczej nie powinny zbliżać się do miejsca wypadku; *wezwać karetkę.

Ponadto każda załoga ma w samochodzie książkę drogową z czerwonym krzyżem na okładce. Krzyż ten należy umieścić w widocznym miejscu, aby załogi rajdowe jadące w kierunku mety odcinka specjalnego mogły go zauważyć.

Jeśli załoga nie doznała obrażeń, nie zatrzymuj następnych zawodników.Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl.