Puchar Świata w Olsztynie. Zobacz wizualizacje stadionów

Wiemy już, jak będą wyglądały boiska w Olsztynie, na których w sierpniu odbędzie się prestiżowy turniej siatkówki plażowej Grand Slam. Mecz na największym z nich będzie mogło podziwiać nawet 4 tys. kibiców
Do rozpoczęcia największej sportowej imprezy na Warmii zostały niecałe trzy miesiące (25-30 sierpnia). Organizatorzy, a więc miasto Olsztyn oraz Polski Związek Piłki Siatkowej, w poniedziałek podczas specjalnej konferencji zaprezentowali wizualizację sportowych aren, których budowę zaplanowano nad jeziorem Krzywym.

- Do dyspozycji kibiców oddamy dwa stadiony - mówi Rafał Pośpiech, dyrektor turnieju Grand Slam. - Pierwszy, który położony jest trochę dalej od kapitanatu CRS Ukiel [na tyłach hotelu Omega], będzie miał ok. 4 tys. miejsc. Postanowiliśmy, że skonstruowany zostanie w asymetryczny sposób. Wszystko po to, by pokazać kibicom wspaniałe jezioro oraz infrastrukturę.

Największa i najwyższa z trybun docelowo ma pomieścić 2,1 tys. osób. - Fani, którzy tam zasiądą, będą mieli także widok na dwa mniejsze boiska - podkreśla Pośpiech. - Przy samym jeziorze znajdzie się sektor dla VIP-ów, który będzie nieco niższy. Po prawej stronie mamy zaś trybunę na 800 miejsc, gdzie można dokonać rezerwacji siedzeń. Chcielibyśmy tutaj zadbać o osoby z innych rejonów Polski oraz tych, którzy za siatkarzami jeżdżą po całym świecie.

Równie ciekawie ma być na mniejszym stadionie, który ma powstać na terenie plaży miejskiej, gdzie od zawsze znajdowały się boiska do siatkówki. - Przewidujemy tam 995 miejsc - zaznacza dyrektor Grand Slam. - Nie oznacza to jednak, że zawody może oglądać tylu kibiców i ani jednego więcej. Zmagania będzie można podziwiać także z terenów wokół boiska. Co ważne, nie przeszkodzi to w korzystaniu z uroków jeziora.

Na terenie siatkarskiego miasteczka będą znajdowały się także dwie sfery fanzone. - To miejsca, w których będzie można odpocząć i posłuchać koncertów - wyjaśnia Pośpiech. - Jedna z nich będzie w pobliżu kapitanatu CRS Ukiel, a druga za większym ze stadionów.

Mimo że do wykonania jest jeszcze ogrom pracy, to wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. - Cały czas musimy dostosowywać się do wymogów światowej federacji piłki siatkowej, ponieważ organizujemy dużą imprezę w zupełnie nowym miejscu [do tej pory World Tour odbywał się w oddalonych o 30 km Starych Jabłonkach] - mówi Paweł Papke, prezes PZPS. - Stajemy przed nowymi wyzwaniami, ale i problemami, które staramy się przewidywać i na bieżąco rozwiązywać.- Do naszych obowiązków należy m.in. budowa boisk - dodaje Jerzy Litwiński, dyrektor OSiR w Olsztynie. - Odpowiadamy też za przygotowanie zaplecza biurowego oraz socjalnego dla zawodników i sędziów. Do tego, musimy zapewnić odpowiednią jakość szerokopasmowego internetu.

Litwiński przypomina, że Puchar Świata to nie tylko impreza sportowa. - Nie zamykamy olsztyńskiej plaży, a wręcz przeciwnie - tłumaczy. - Zamierzmy zorganizować profesjonalną strefę dla kibiców. Rozmawiamy już z telewizją Polsat, która ma zainstalować tam specjalny telebim i transmitować siatkarskie mecze na żywo.

Nie zabraknie także atrakcji, które nad jezioro Krzywe mają przyciągnąć całe rodziny. - Zapewnimy animacje dla dzieci oraz strefy sportów ekstremalnych i wodnych - zaznaczał Jerzy Litwiński. - Wymyśliliśmy również "strefę gier zapomnianych", gdzie będzie można np. pograć w kapsle.

Co więcej, otwarty zostanie wodny plac zabaw, a także strefy rozgrywek w piłkę wodną i siatkówkę. - W tym roku odbędzie się tylko pięć turniejów z serii Grand Slam [najbardziej prestiżowe w całym cyklu Pucharu Świata] - zwraca uwagę dyrektor OSiR. - Po dwa z nich odbędą się w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Jeden zostanie rozegrany w Japonii, a jeden właśnie u nas w Olsztynie. To dla nas olbrzymie wyróżnienie.

- Gdy widzę, na jakim etapie jest obecnie siatkówka plażowa, to łezka się w oku kręci - nie ukrywa Piotr Koczan, prekursor tej dyscypliny na Warmii i Mazurach, który będzie odpowiadał za jakość boisk. - Sam zaczynałem w 1994 roku i zawsze chciałem, by w Olsztynie odbywały się imprezy na światowym poziomie. Teraz musimy pójść o krok dalej.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl.

Więcej o: