Sport.pl

Paweł Pszczółkowski z Olsztyna wygrał Maraton Mazury

Ponad pół tysiąca osób rywalizowało w sobotę na 10 km lub legendarnym dystansie 42 km 195 m.
Maraton najszybciej pokonał olsztynianin Paweł Pszczółkowski (Pszczółkowski Team). Zajęło mu to 2:45,27 godz. A warto podkreślić, że większość trasy prowadziła leśnymi ścieżkami Puszczy Piskiej, na której nie brakowało podbiegów. - Biegło mi się dobrze, mimo że na początku było duszno - opowiada zwycięzca. - Najpierw byłem w większej grupie, ale po pięciu kilometrach przyspieszyłem. Do 30 km biegłem na drugim miejscu aż do momentu, gdy ubiegłoroczny triumfator Kamil Sieradzki zszedł z trasy.

- Myślę, że zwycięstwa Pawła można się było spodziewać - uważa Paulina Pupek, współorganizatorka. - Jest on jednym z najlepszych polskich zawodników, więc przed biegiem mówiło się o nim jak o faworycie zmagań. Jak przekraczał linię mety, w ogóle nie było po nim widać zmęczenia.

Sam zawodnik przyznaje, że w rzeczywistości było nieco inaczej. - Miałem trochę problemów z nogami, ponieważ dokuczały mi skurcze mięśni czworogłowych - opowiada Pszczółkowski. - W drugiej części dystansu było dużo górek oraz zbiegów, więc łatwo nie było.

Rywalizację dodatkowo utrudniały...

... wysokie temperatury. - Do godz. 12 było wręcz idealnie - komentuje współorganizatorka biegów. - Spodziewaliśmy się opadów deszczu, ale przed godz. 13 słońce zaczęło bardzo mocno świecić. Byliśmy jednak na to przygotowani. Na trasie znajdowało się 16 miejsc do uzupełniania płynów oraz cztery "kurtyny wodne", o które postarała się straż pożarna z Ukty.

Na 10 km równych sobie nie miał Adam Wakuluk z klubu LKS Sprinter Siemiatycze (34:55 min).

- Za rok postaramy się jeszcze urozmaicić trasę - podsumowuje Paulina Pupek. - Chcielibyśmy wyrównać lub nawet pobić rekord frekwencji, który ustanowiliśmy w trzeciej edycji [wówczas było 900 osób w dwóch biegach].

"Gazeta Wyborcza Olsztyn" objęła patronem medialnym występy Pawła Pszczółkowskiego i ekipy Pszczółkowski Team.

O sporcie z Warmii i Mazur piszemy też na olsztyn.sport.pl.

Więcej o: