Sport.pl

Igrzyska w Baku. Pływak z Olsztyna faworytem do podium

- Nie odczuwam żadnej presji. To rywale powinni się mnie obawiać - mówi Karol Zbutowicz, pływak MTP Kormoran Olsztyn. Już w czwartek nasz zawodnik uda się do stolicy Azerbejdżanu, by rywalizować o medale pierwszych w historii igrzysk europejskich.
Podopieczny trenerów Agnieszki Kozłowskiej oraz Tomasza Grabysy spróbuje swoich sił w trzech konkurencjach. - Indywidualnie popłynę na 200 oraz 400 m stylem zmiennym - mówi Karol Zbutowicz. - Do tego wystartuję w sztafecie 4 razy 200 m. Moim zdaniem jestem dobrze przygotowany do zawodów i mogę śmiało walczyć o poprawienie rekordów życiowych.

Olsztynianin nie ukrywa, na którym wyścigu zależy mu najbardziej. - Największe nadzieje wiążę z 400 metrami - podkreśla Zbutowicz. - Zarówno finał, jak i eliminacje odbędą się 27 czerwca.

To nie przypadek, ponieważ na niedawnych mistrzostwach Polski seniorów, które w maju odbyły się w Szczecinie, 17-latek na wspomnianym dystansie sięgnął po złoty krążek. Uzyskał wtedy czas 4:21,51 min, bijąc tym samym swój rekord życiowy o blisko 0,3 s. - Dzięki temu zakwalifikowałem się na igrzyska z drugim czasem w tej konkurencji - wyjaśnia Karol Zbutowicz. - Lepszy ode mnie był jedynie zawodnik z Hiszpanii, który popłynął o 0,02 s. szybciej. Nie odczuwam żadnej presji. To rywale powinni się mnie obawiać.

17-letni pływak podróż do Baku rozpocznie we wtorek wieczorem. - Najpierw jednak pojadę do Warszawy - mówi. - Tam najprawdopodobniej dzień później przejdę badania lekarskie, które przed startem są konieczne. Zresztą podobną kontrolę miałem miesiąc temu. Z kolei w czwartek polecę samolotem już do Azerbejdżanu.

Zbutowicz nie wymienia przeciwnika, którego podczas igrzysk europejskich obawiałby się najbardziej. - Wolałbym uniknąć rzucania nazwiskami, ponieważ nie znam za bardzo moich konkurentów - tłumaczy olsztynianin. - Większość z nich to będą juniorzy. Pływanie, w przeciwieństwie do innych sportów, w Baku nie będzie miało najmocniejszej obsady. Może to dlatego, że niebawem odbędą się dwie inne, jeszcze większe imprezy.

Chodzi o uniwersjadę w Gwangju w Korei Południowej (3 lipca) oraz mistrzostwa świata seniorów w rosyjskim Kazaniu (24 lipca). - Tam na pewno pojedzie cała światowa czołówka - ocenia Karol Zbutowicz. - Ja jednak koncentruję się na igrzyskach europejskich. Mam nadzieję, że także indywidualnie na 200 m awansuję do finału.

Oprócz 17-latka MTP Kormoran Olsztyn w Baku reprezentować będzie Julia Gus.

Plan startów Karola Zbutowicza:

- indywidualnie na 200 m: 24 czerwca (eliminacje godz. 7.51, półfinały 15.04), finał (25 czerwca 15.45).

- indywidualnie na 400 m: 27 czerwca (eliminacje 6.53, finał 14.43).

- sztafeta 4 razy 200 m: 25 czerwca (eliminacje 7.48, finał 16.54).

Starty reprezentantów Warmii i Mazur w Baku: - kajakarstwo: Denis Ambroziak (KSC Olsztyn), Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn) 14-16.06, -siatkówka halowa: Paweł Woicki (Indykpol AZS Olsztyn) 14-28.06, - siatkówka plażowa: Maciej Rudol (Zryw-Volley Iława) 16-21.06, - taekwondo: Piotr Hatowski, Aleksandra Kowalczuk (AKS OSW Start Olsztyn) 16-19.06, - pływanie: Karol Zbutowicz, Julia Gus (MTP Kormoran Olsztyn) 23-27.06, - judo: Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn) 25-28.06.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl.

Więcej o: