Hołowczyc przed Rajdem Polski: To dla mnie absolutna nowość

- Moim atutem powinna być lepsza znajomość odcinków specjalnych. Ta przewaga jednak zniknie przy oesie wiodącym przez Stańczyki, który liczy prawie 40 kilometrów - mówi Krzysztof Hołowczyc, który w nadchodzącym 72. Rajdzie Polski wystartuje w klasie aut WRC 2.
Zanim jednak popularny "Hołek" będzie rywalizował na szutrach nieopodal Mikołajek czeka go start w Rajdzie Warmińskim (27-28 czerwca). Co ciekawe, zawody pod Olsztynem odbędą się zaledwie tydzień przed siódmą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.

Mimo że będzie to impreza o charakterze regionalnym, to na liście startowej nie zabraknie czołowych kierowców w kraju. - Pojedzie tam m.in. Robert Kubica - podkreśla Krzysztof Hołowczyc. - Trochę obawia się on dużej liczby kibiców, która ma się zgromadzić wokół tras. A to dlatego, że wystartuje fordem fiestą WRC, który w kategorii samochodów jest wręcz potworem. Obecny będzie tam także Zbigniew Staniszewski, który na Warmińskim zawsze trzyma poziom.

Hołowczyc traktuje te zawody jako dobre przetarcie przed Rajdem Polski. Przypomnijmy, że w tym roku olsztynianin wystartuje w klasie WRC 2 (fordem fiestą R5). To auta o nieco słabszej mocy silnika niż w topowej klasie WRC.

- Rok temu jechałem w WRC jako kierowca prywatny, więc w walce z zespołami fabrycznymi stałem na przegranej pozycji - przypomina Hołek. - Nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść na auto z tej najwyższej klasy, są o ponad 100 tys. euro większe.

Zawodnik podkreśla, że nie walka o zwycięstwo będzie dla niego najważniejsza. - Rajd Polski stał się kultowym wydarzeniem, jeśli chodzi o imprezy rajdowe w naszym kraju - tłumaczy kierowca z Warmii i Mazur. - Chciałbym w te dni pobyć blisko kibiców, których na pewno nie będę unikał. A jeśli chodzi o rywalizację, to będzie mi bardzo trudno bić się o podium. Przede wszystkim dlatego, że będą miał ok. 30 młodych i utalentowanych konkurentów.

Aktualnym liderem rankingu WRC 2 jest Katarczyk Nasser Al-Attiyah, a więc kolega Hołowczyca z zespołu X-raid, w barwach którego obaj wystąpili w tegorocznym Rajdzie Dakar. - Nasser praktycznie przez cały czas jest "rozjeżdżony" - zwraca uwagę Hołowczyc. - Pozostaje w rytmie treningowym i dzięki temu ma nade mną przewagę. Gdy przystąpimy do zmagań pod Mikołajkami, ja będę miał na swoim koncie zaledwie 100 kilometrów testowych.

Godnymi przeciwnikami olsztynianina mogą być również Fin Jari Ketomaa, Ukrainiec Yuriy Protasow oraz Francuz Stephane Lefebrve. - Ci kierowcy rzadko kiedy wysiadają z samochodów - mówi z uśmiechem Hołowczyc. - Moim atutem powinna być lepsza znajomość odcinków specjalnych. Ta przewaga jednak zniknie przy oesie wiodącym przez Stańczyki, który liczy prawie 40 kilometrów. To dla mnie absolutna nowość.

W klasie WRC 2 biało-czerwoni będą licznie reprezentowani. - Oprócz mnie pojadą także Jarosław Kołtun i Radosław Raczkowski [fiesty R5], a także Zbigniew Staniszewski [peugeot 207 S2000] oraz Hubert Ptaszek [fiesta S2000] - wylicza Krzysztof Hołowczyc. - Dobrze, że w tym roku będę poza WRC, ponieważ ostatnio rywalizacja z tymi autami nie skończyła się dla mnie najlepiej [w 2014 roku dachował].

Lotos 72. Rajd Polski, który zaplanowano w dniach 2-5 lipca, będzie siódmą rundą rajdowych mistrzostw świata. Zwycięzcę wyłoni 19 szutrowych odcinków specjalnych o długości 313 kilometrów.

Więcej o sporcie z Warmii i Mazur czytaj na olsztyn.sport.pl.

Zdjęcie NASSAU Piłka tenisowa CZAR PLUS w tubie 3szt. z ITF Zdjęcie Wilson Piłka tenisowa Team Trainer 1 szt Zdjęcie Wilson torba tenisowa FEDERER ELITE BAG 12 WRZ830512
NASSAU Piłka tenisowa CZAR ... Wilson Piłka tenisowa Team ... Wilson torba tenisowa FEDER...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info