Rajd Polski. Norwegowie najlepsi, pech Estończyków

Andreas Mikkelsen-Anders Jager jadąc Volkswagenem Polo R WRC wygrali zmagania w Rajdzie Polski na Mazurach.
O wielkim pechu może mówić za to duet Ott Tänak-Raigo Molder. Zwycięstwo w Rajdzie Polski Estończycy stracili na przedostatnim odcinku specjalnym w Baranowie, kiedy to w ich Fordzie Fiesta RS WRC pękła opona. A przecież po sobotniej rywalizacji mieli już 21,3 sek. przewagi nad parą norweską Mikkelsen-Jager i 27,8 sek. nad ekipą Hayden Patton-John Kennard (Hyundai i20 WRC) z Nowej Zelandii.

Ott Tänak bardzo przeżył porażkę. Zalanego łzami Estończyka próbował pocieszyć inny wielki przegrany mazurskiej imprezy Francuz Sebastien Ogier. Kierowca Volkswagena niósł Tänaka na rękach, wyrażając podziw dla jego jazdy. Ostatecznie Estończykom przypadła druga lokata ze stratą 26,2 sekundy do triumfatorów. Miejsce na najniższym stopniu podium zajęła para Hayden Paddon/John Kennard. Do zwycięzców stracili 28,5 sek.

Zwycięzcami zaś zostali wspomniani Andreas Mikkelsen i jego pilot Anders Jager. Norwegowie długo "polowali" na wygraną w Rajdzie Polski. W dwóch poprzednich edycjach musieli uznać wyższość załogi Sebastien Ogier/Julien Ingrassa. Tym razem przy odrobinie szczęścia i własnej, bardzo równej i dobrej jeździe (większość odcinków specjalnych ukończyli na podium) dopięli swego. Dla Mikkelsena i Jagera był to pierwszy wygrana runda Rajdowych Mistrzostw Świata w tym sezonie i druga w karierze. Poprzednio Norwegowie wygrali Rajd Katalonii w 2015 roku.

Najlepsza polska ekipa, Kajetan Kajetanowicz-Jarosław Baran (Ford Fiesta R5) w swoim debiucie w Rajdowych Mistrzostwach Świata zajęła 16. pozycję w klasyfikacji generalnej i czwartą w swojej kategorii WRC2.

Klasyfikacja końcowa 73. Rajdu Polski

1. Andreas Mikkelsen/Anders Jager (Norwegia/Volkswagen) 02.37.34.4

2. Ott Tänak/Raigo Molder (Estonia/Ford Fiesta) 02.38.00.6

3. Hayden Paddon/John Kennard (Nowa Zelandia/Hyundai) 02.38.02.9

4. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Belgia/Hyundai) 02.38.03.7

5. Jari-Matti Latvala/Mikka Anttila (Finlandia/Volkswagen) 02.38.08.2

(...)

16. Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran (Polska/Ford Fiesta) 02.50.00.5