Ruszył Rajd Dakar. Olsztynianin na liście startowej

W poniedziałek rano czasu polskiego w Asuncion, stolicy Paragwaju, wystartował Rajd Dakar. W najtrudniejszym terenowym rajdzie świata wystartuje olsztynianin Sebastian Rozwadowski.
W tym roku ponad trzystu kierowców motocykli, quadów, samochodów i ciężarówek pokona prawie 9 tys. km po bezdrożach Paragwaju, Boliwii i Argentyny. To ogromny wysiłek zarówno dla maszyn, jak i organizmów kierowców. Tym bardziej, że sześć z dwunastu etapów odbędzie się na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.

Olsztynianin pojedzie z Litwinem

Od dwóch lat w Dakarze nie startuje Krzysztof Hołowczyc. - Nie da się ukryć, że moje serce wciąż mnie namawia do startu, lecz rozum mówi zupełnie co innego. Bardzo chciałbym pojechać w Dakarze, jednak czuję, że to był odpowiedni czas, aby zejść ze sceny - mówił Krzysztof Hołowczyc ,,Wyborczej Olsztyn".

Na trasie pojawi się jednak inny olsztynianin. Jest nim Sebastian Rozwadowski z Automobilklubu Warmińskiego, który będzie pilotować Benediktasa Vanagasa. Polak i Litwin wystartowali razem już w ubiegłorocznej edycji i zajęli 26. miejsce w kategorii samochodów.

- Rajd Dakar zawsze wyróżnia to, że rywalizuje się z najlepszymi kierowcami świata - mówi Benediktas Vanagas. - Konkurencja jest coraz większa. Czy nas to zniechęca? Oczywiście, że nie. Zawsze wybieram rajdy, gdzie jest największa konkurencja. Tylko w ten sposób można się rozwijać.

Polak jedzie w toyocie hilux

W tym roku załoga Vanagas/Rozwadowski wystartuje z numerem 326 i pojedzie toyotą hilux. Tym samym modelem Nasser al-Attiyah zdobył w tym roku Puchar Świata w rajdach terenowych. W Paragwaju polsko-litewski duet testował auto wraz z zespołem fabrycznym Toyota Gazoo Racing z RPA.

- Ogólne wrażenia po testach są bardzo pozytywne, bardzo mile zaskoczyły mnie hamulce nowego hiluxa i oczywiście moc silnika - komentuje Sebastian Rozwadowski.

Polskę w Rajdze Dakar reprezentuje w sumie dziesięć osób. Dwie zasiądą w samochodzie (Sebastian Rozwadowski i Jakub Przygoński), jest także czterech motocyklistów, dwóch kierowców quada i dwóch mechaników. Tegoroczna edycja zakończy się 14 stycznia w Buenos Aires.