Kapitan AZS poprowadził trening z dziećmi. Zobacz WIDEO

Ponad 100 tys. osób w Polsce wzięło udział w drugiej edycji Narodowego Dnia Sportu. W innych miastach treningi prowadzili znani sportowcy - Andrzej Supron, Józef Łuszczek czy Jacek Wszoła, a w Olsztynie siatkarze Indykpolu AZS.
Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolski projekt popularyzujący aktywność sportową. W Warszawie trening poprowadził mistrz świata i Europy oraz wicemistrz olimpijski w zapasach klasycznych Andrzej Supron. - Do dzieci najlepiej trafić w formie zabawy i dlatego zdecydowałem się na trening na wesoło - tłumaczył. Na warszawskim Bemowie zajęcia lekkoatletyczne poprowadził mistrz olimpijski z Montrealu Jacek Wszoła. - Nigdy nie jest za późno na uprawianie sportu, a aktywność w starszym wieku może się stać też inspiracją dla młodych - mówił Wszoła, który jest ambasadorem międzynarodowych zawodów dla osób w wieku 45+ Warmia Mazury Senior Games 2014.

W Zakopanem zajęcia prowadził mistrz świata w biegach narciarskich Józef Łuszczek, miłośnicy kolarstwa trenowali pod okiem Zenona Jaskuły na torze w Pruszkowie, a w Oleśnicy trening judo poprowadził Rafał Kubacki.

Sobotnie zajęcia w Olsztynie przeprowadzili wspólnie były reprezentant Polski w siatkówce Paweł Papke i obecny kapitan Indykpolu AZS Olsztyn Maciej Dobrowolski. Trening odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olsztynie. Wzięło w nim udział około 20 uczniów. Mieli niepowtarzalną okazję uczyć się gry od ludzi, którzy przez lata występowali w meczach o wielką stawkę. - Cieszymy się, że będziemy mogli przekazać wam kilka wskazówek - mówił przed rozpoczęciem treningu Paweł Papke.

Młodzi siatkarze zaczęli od rozgrzewki, po której uczyli się prawidłowego wykonywania serwów oraz ataków. Maciej Dobrowolski, jako etatowy rozgrywający Indykpolu AZS, wyjaśniał także tajniki dokładnego wystawiania piłki do innych zawodników zespołu. - Podczas zajęć odżyły we mnie wspomnienia z pierwszych lat siatkarskiej przygody - mówi z uśmiechem Dobrowolski. - Zaczynałem grać, gdy byłem w grupie wiekowej 12-14 lat, ale wtedy nie było tak dobrej infrastruktury sportowej, jak obecnie.

I dodał: - Mam nadzieję, że wszyscy będą miło wspominać te zajęcia.

Rozgrywający AZS jest zdania, że podobne przedsięwzięcia jak sobotni Narodowy Dzień Sportu, należy organizować dużo częściej niż raz w roku. - Można by je robić nawet co miesiąc - sugeruje Maciej Dobrowolski. - Połączenie kilku dyscyplin jest bardzo dobrym pomysłem i zdaje egzamin. Aktualnie mamy w siatkówce martwy okres, w którym ja jako jedyny z drużyny zostałem w Olsztynie. Gdyby to odbywało się w sezonie, to co jakiś czas inny siatkarz mógłby przychodzić na taki trening.

Narodowy Dzień Sportu organizowany jest przez Fundację Zwalcz Nudę. Jego pierwsza edycja odbyła się 26 października 2013 r. i objęła swoim zasięgiem kilkaset miejscowości w całej Polsce. W każdym z miast do projektu zgłosiły się ośrodki sportu, kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, jogi, sztuk walki, baseny i kluby sportowe, które jako partnerzy akcji udostępniły swoje sale mieszkańcom. Za drugim razem w treningi zaangażowało się ponad 250 partnerów. Ze wstępnych szacunków wynika, że z ich oferty skorzystało ponad 100 tysięcy osób w całym kraju. - I o taką powszechność dostępu do ćwiczeń i obiektów sportowych właśnie nam chodzi - cieszy się Krystyna Radkowska, pomysłodawczyni i organizatorka Narodowego Dnia Sportu. - Jestem niezwykle dumna, że zaufali nam i ponownie są z nami wybitni sportowcy i olimpijczycy, bo ich obecność zachęca do włączenia się do akcji.

Więcej o siatkarzach Indykpolu AZS czytaj na olsztyn.sport.pl.