Jubileusz sportu akademickiego. Spotkanie autorskie

Tej tematyce poświęcona będzie sobotnia rozmowa z mgr Grzegorzem Dubielskim oraz z dr. Markiem Siwickim, którzy napisali książkę pt. "Między stadionem a brzegiem jeziora" poświęconej 65-letniej historii sportu akademickiego w Olsztynie.
Grzegorz Dubielski to kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, natomiast i Marek Siwicki, jest pracownikiem studium i doktorem nauk humanistycznych. Przez lata był także cenionym dziennikarzem sportowym i społecznym, pracował m.in. w "Gazecie Wyborczej Olsztyn.

Autorzy napisali teraz książkę pt. ,,Między stadionem a brzegiem jeziora" poświęconej 65-letniej historii sportu akademickiego w Olsztynie.

Dom dla profesora seniora. UWM wraca do planu sprzed 17 lat
Czytaj więcej

Dzieło liczące ponad pół tysiąca stron zawiera wiele informacji i wspomnień dotyczących sportu i wychowania fizycznego w WSR, ART, WSP i UWM, a także mnóstwo ciekawych, niekiedy unikatowych zdjęć.

Główną wartością tej książki jest jednak prezentacja sylwetek wielu znanych dzisiaj ludzi, którzy w młodości byli dobrymi sportowcami.

Podczas sobotniego spotkania...

... dowiemy się np., co łączy byłego wojewodę olsztyńskiego Janusza Lorenza i prof. Zbigniewa Sindera, byłego rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, a co prof. Jerzego Strzeżka, byłego rektora ART z Piotrem Grzymowiczem obecnym prezydentem Olsztyna.

- Tytuł książki nie jest przypadkowy. Przez całe swoje życie kursowałem gdzieś pomiędzy kortowskim jeziorem a stadionem AZS-u - mówi Marek Siwicki. - Najpierw jako dziecko na kortowskim stadionie trenowałem i startowałem w rozmaitych zawodach. Skakałem w dal i biegałem po żużlu. Później pracując w mediach także byłem między stadionem a brzegiem jeziora. Zajmowałem się lekkoatletyką, a z czasem zainteresowało mnie żeglarstwo, o którym również napisałem książkę. Zawsze powtarzam studentom, że uczą się w najpiękniejszym miejscu na świecie. Nie ma drugiego takiego, gdzie między stadionem a jeziorem znajduje się miasteczko studenckie. Paradoksalnie, książkę zacząłem pisać patrząc na Giewont, bo góry również bardzo lubię.

Miejsce i data: Biblioteka UWM (ul. Oczapowskiego 12B, Muzeum Sportu UWM), 3 grudnia, godz. 11. Wstęp wolny.

Jesteśmy na Facebooku i Twitterze Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Jeśli chciałbyś nas zainteresować ciekawym tematem, pisz na: redakcja@olsztyn.agora.pl