Stomil gra z Wigrami. Poznaj historię rywala z Suwałk

Czy Stomil przerwie fatalną passę pięciu porażek z rzędu? Okazja już w niedzielę, kiedy to na wyjeździe zmierzy się z Wigrami Suwałki. Jeszcze kilka lat temu, rywali prowadził Zbigniew Kaczmarek, teraz trener pierwszoligowca z Olsztyna.
Suwalski klub został założony w 1947 roku. W początkowych latach istnienia rywalizował w lidze okręgowej, gdzie plasował się zazwyczaj w środku tabeli. Pierwszymi wartymi zauważenia sukcesami w historii drużyny z Suwalszczyzny były awans do II ligi wywalczony w 1955 roku oraz zwycięstwa na szczeblu okręgowym Pucharu Polski (lata 1969 i 1970).

Wymienione dokonania zapoczątkowały okres powszechnie uważany za najlepszy w historii podlaskiej ekipy. Wigry Suwałki podejmowały na swoim stadionie takie zespoły, jak Legia i Gwardia Warszawa, Zawisza Bydgoszcz, Motor Lublin, Ursus Warszawa czy Górnik Wałbrzych. Lata 70. zwieńczone zostały dwoma kolejnymi triumfami w okręgowym Pucharze Polski (1979 i 1980 r.).

Wzloty i upadki Wigier

W latach 80. drużyna również odnosiła liczne sukcesy. W 1980 r. wzięła udział w centralnej edycji Pucharu Polski, z którym pożegnała się po porażce z Ursusem Warszawa 1:3. Na poziomie regionalnym trofeum to padło jednak łupem Wigier cztery razy (w 1982, 1985, 1988 i 1989 r.).

W kolejnej dekadzie piłkarze z Suwałk zaliczali zarówno wzloty, jak i upadki. W 1996 r. zostali zdegradowani z III ligi lecz pod wodzą Grzegorza Szerszenowicza szybko zapewnili sobie powrót. Mimo tej wpadki zdobywali Puchar Polski na szczeblu okręgowym aż sześciokrotnie - w latach 1991, 1992, 1993, 1995, 1996 oraz 1999. Najbardziej utalentowani zawodnicy podlaskiej ekipy z tamtego okresu to Karol Kościuch, Marek Krzywicki, Paweł Galiński i Andrzej Szyszko (bramkarz, który występował w reprezentacji Polski U-21 z Ebim Smolarkiem i Mariuszem Lewandowskim).

W pucharze na początek Cartusia

Wigry Suwałki to kolejny po Wiśle Płock sparingowy przeciwnik Stomilu, którego gracze także grają w biało-niebieskich barwach. Zawodnicy z miasta uchodzącego za polski biegun zimna nie będą dla olsztynian łatwym rywalem. W ostatnim spotkaniu ligowym (14 czerwca) rozgromili u siebie Stal Rzeszów 4:0 oraz, a w ubiegły weekend również na własnym stadionie pokonali w sparingu Płomień Ełk 3:0. Ponadto, podlaska ekipa przygotowuje się do meczu w rundzie przedwstępnej Pucharu Polski. Na tym etapie rozgrywek, już w najbliższą sobotę zmierzy się w Kartuzach z tamtejszą Cartusią (pomorska-zachodniopomorska grupa III ligi). Przypomnijmy, że nowy sezon ligowy rozpoczyna się dla Wigier już 27 lipca, kiedy to na własnym obiekcie podejmą Świt Nowy Dwór Mazowiecki.

Sukcesy Kaczmarka na Podlasiu

Drużyny Wigier i Stomilu łączy osoba obecnego Zbigniewa Kaczmarka, teraz trenera olsztynian, a w latach 2007-2010 szkoleniowca ekipy z Suwałk. W sezonie 2007/2008, gdy priorytetem był awans do zreorganizowanej II ligi, klub z Podlasia zyskał miano rewelacji rozgrywek. Aktualny szkoleniowiec OKS miał wtedy do dyspozycji jedną z najmłodszych kadr w lidze. Mimo młodego wieku jego ówcześni podopieczni odnotowywali bardzo dobre wyniki. W rundzie jesiennej nie ponieśli żadnej porażki podczas meczów wyjazdowych, a bramek stracili zaledwie sześć. Zmagania zakończyli na 3. miejscu i zrealizowali obrany cel.

Głównym zadaniem suwalskiego zespołu w kolejnym sezonie było utrzymanie się w II lidze. Wtedy właśnie Wigry zaczęły po raz kolejny zaskakiwać dobrą dyspozycją. W pierwszej połowie rozgrywek trzykrotnie obejmowały pozycję wicelidera. W czasie rundy wiosennej zaprezentowały niestety słabszą formę i sześć razy musiały uznać wyższość ligowych rywali. Sezon 2008/2009 zakończyły ostatecznie na 9. pozycji z dorobkiem 53 punktów. W kolejnych i zarazem ostatnich rozgrywkach ze Zbigniewem Kaczmarkiem w roli szkoleniowca podlaska ekipa była ósma zdobywając 56 "oczek".

Dla obecnego trenera Wigier, Litwina Donatasa Venceviciusa mecz kontrolny z olsztynianami będzie okazją do przetestowania trzech zawodników - Bartłomieja Dołubizny, Tomasza Ćwiela i Kamila Wilka, którzy przymierzani są do gry w drużynie. Sparing ze Stomilem będzie zarazem pożegnalnym występem jednego z czołowych napastników Wigier, Daniela Ołowniuka, który prawie całą swoją karierę piłkarską spędził w Suwałkach.

W sparingach OKS minimalnie lepszy

W ostatnich konfrontacjach obu ekip, zespół ze stolicy Warmii i Mazur trzykrotnie wygrał, odnotował pięć remisów i poniósł dwie porażki. Ostatni mecz kontrolny z Wigrami odbył się 4 lipca ubiegłego roku w Węgorzewie i zakończył się bezbramkowym remisem.

Niedzielne spotkanie w Suwałkach odbędzie się o nietypowej godzinie 19:47, co ma być nawiązaniem do roku powstania klubu.

Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl.