Sport.pl

Zbigniew Boniek: Olsztyn musi mieć nowoczesny stadion

Włodarze pierwszoligowego Stomilu gościli prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. - Olsztyn to młode, nowoczesne i fajne miejsce. W takim mieście musi być przynajmniej jeden obiekt najbardziej popularnej dyscypliny sportu w naszym kraju - mówi Zbigniew Boniek.
Były piłkarz Juventusu Turyn i AS Romy swoją wizytę w Olsztynie rozpoczął od spotkania z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna. Tematem rozmów był miejscowy stadion, który nie spełnia warunków licencyjnych uprawniających Stomil do gry w I lidze.

Władzom Olsztyna zależało na przedstawieniu projektu nowej areny piłkarskiej. Miałaby ona powstać na Zatorzu i według wstępnych wyliczeń obiekt mógłby pomieścić 10 tys. kibiców. - Chcemy stworzyć projekt na 7,5-hektarowej działce przy ul. Sybiraków, a następnie wystąpić o wsparcie finansowe z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. I w ten sposób realizować nasze marzenie, jakim jest nowy stadion - mówi prezydent Piotr Grzymowicz.

Boniek, mimo że ciepło przyjął projekt prezydenta Olsztyna, jest świadomy, jak długą drogę miasto musi przebyć, aby powstał nowy stadion. - Olsztyn jest jednym z tych ośrodków, który pod tym względem musi zdecydowanie pójść do przodu - uważa prezes PZPN. - Koncepcja pana prezydenta jest jasna i klarowna. Jest jednak jeszcze wiele problemów. Chodzi głównie o kwestię finansów potrzebnych do zbudowania stadionu. Ale spotkanie z prezydentem sprawiło, że z optymizmem mogę wrócić do Warszawy. Wielka piłka to także infrastruktura. Mam nadzieję, że Olsztyna w wielkiej piłce nie zabraknie.

Na koniec na obiekcie przy al. Piłsudskiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której Boniek odniósł się do braku wymaganego na tym szczeblu rozgrywek oświetlenia na stadionie.- Nie można dziwić się komisji licencyjnej, że dąży do tego, aby piłka nożna była jak najwyższej jakości. Wszyscy muszą spełniać narzucone standardy i jeśli władze Stomilu tego nie zrobią, to klub nie otrzyma pozwolenia na grę w rozgrywkach centralnych - podkreśla.

Od ub. sezonu wszystkie boiska klubów z zaplecza ekstraklasy powinny posiadać sztuczne oświetlenie, dwa boiska o nawierzchni naturalnej oraz jedno ze sztuczną murawą do celów szkoleniowych. Stomil bierze obecnie udział w rozgrywkach na podstawie warunkowej licencji, która skończy się wraz z początkiem sezonu 2015/2016. Wówczas każdy pierwszoligowiec będzie musiał posiadać oświetlenie, a od sezonu 2016/2017 także podgrzewaną murawę.

Więcej o: