Historia rywala Stomilu w pigułce. Początek sięga 1927 r.

Chojniczanka Chojnice, która w tym sezonie debiutuje w I lidze, miała już zarówno wzloty, jak i upadki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że najbliższy przeciwnik Stomilu Olsztyn może pochwalić się bogatą i ciekawą historią.
Pomorska drużyna powstała w 1927 roku. Początkowo była to nieformalna organizacja bez ściśle określonej struktury, osobowości prawnej i ram organizacyjnych. Z czasem konieczne stało się utworzenie oficjalnego kierownictwa oraz zarządu, ponieważ w 1929 roku do drużyny przystąpili zawodnicy i działacze podupadającego niemieckiego Towarzystwa Gimnastycznego "Gryf". Oba kluby zostały połączone, w wyniku czego 10 marca 1930 roku oficjalnie powstała drużyna Chojniczanka 1930 Chojnice. Jej pierwszym prezesem mianowany został Stanisław Karczewski. Niedługo potem klub wyraził chęć wstąpienia do grona zespołów zrzeszonych w Polskim Związku Piłki Nożnej. Ostatecznie został zakwalifikowany do rozgrywek w klasie B, w której rywalizował z takimi drużynami jak Bałtyk Gdynia, Wisła Tczew, Amator Bydgoszcz czy Czarni Nakło.

Początki Chojniczanki nie były łatwe głównie ze względu na brak odpowiedniej bazy treningowej oraz problemy finansowe. Włodarze ekipy z Pomorza musieli szukać pomocy u darczyńców. Miało to wpływ na spadek zespołu w 1932 roku do rozgrywkowej klasy C. W tym samym roku w Chojnicach do użytku zostało oddane nowe miejskie boisko. Wyniki piłkarzy od razu się poprawiły, lecz na powrót do wyższej ligi trzeba było czekać kolejne trzy lata. Chojniczanka wygrała wówczas baraże o klasę B, lecz wiosną 1936 roku jej kibice przeżyli rozczarowanie ze względu na serię porażek, jaką notowała ich ekipa. Pomorscy piłkarze zdołali się jednak w porę otrząsnąć i utrzymali się w lidze, o wejście do której tak zaciekle walczyli. Na czas trwania II wojny światowej Chojniczanka zawiesiła swoją działalność. Po tym okresie do jej największych sukcesów można zaliczyć dwukrotne dojście młodzieżowych drużyn do finału Pucharu Polski w latach 1968 i 1969. Tamtejsi zawodnicy mogą także pochwalić się zajęciem czwartego miejsca w klasie okręgowej oraz zdobyciem Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim w sezonie 1971/1972. Obecnie szkoleniowcem drużyny jest Mariusz Pawlak. W poprzednich rozgrywkach grupy zachodniej II ligi Chojniczanka pod jego wodzą odniosła duży sukces. Zajęła drugie miejsce (71 punktów) i awansowała na zaplecze ekstraklasy.

Trzeba też przyznać, że swój debiutancki sezon w I lidze rozpoczęła udanie - po pięciu kolejkach zajmowała wysokie, piąte miejsce.

O wiele słabiej chojniczanie spisują się w rundzie wiosennej, a swoich ostatnich meczów nie będą mile wspominali. Jedyny punkt w tym roku zdobyli, remisując z GKS Bełchatów 1:1. Pozostałe przegrali, zarówno z Puszczą Niepołomice 0:2, Olimpią Grudziądz oraz Termalicą Nieciecza po 0:1. Nic więc dziwnego, że do niedzielnego spotkania ze Stomilem podchodzą wyjątkowo zmobilizowani. Początek meczu na stadionie przy alei Piłsudskiego o godz. 12.30.

Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl.