Stomil kontra Olimpia. Historia rywala w pigułce

Od sezonu 2011/2012 i awansu do I ligi piłkarze Olimpii za każdym razem rozgrywki kończyli w środku tabeli. Tymczasem już w najbliższą niedzielę przed własną publicznością podejmą Stomil Olsztyn.
Kujawsko-pomorski klub powstał w 1923 roku, a obecnie dzieli się na cztery sekcje: piłki nożnej, judo, lekkoatletyki i tenisa stołowego. Najstarszą z nich jest piłkarska i początkowo opierała się na graczach przejętych przez Towarzystwo Sportowe Olimpia z rozwiązanego Klubu Sportowego Powiwoj. Zawodnicy tej drużyny zadebiutowali meczami z niemieckim zespołem SCG. Co ciekawe, w rozegranych sześciu potyczkach piłkarze Olimpii Grudziądz wygrali wszystkie. Nie mieli jednak własnego boiska i byli zmuszeni korzystać z wojskowych obiektów. Klub jednak szybko się rozwijał i już w 1925 roku podejmował na swoim stadionie ówczesnego mistrza Polski - Pogoń Lwów. Zaledwie rok później do Grudziądza zawitały inne renomowane kluby, jak Polonia Warszawa czy Posnania Poznań. Do wybuchu II wojny światowej piłkarze Olimpii notorycznie kończyli sezon w czołówce A-klasy. Gdy w 1945 roku Okręgowy Związek Piłki Nożnej reaktywował swoją działalność, GieKSa wystartowała w eliminacjach i została zakwalifikowana do klasy B. Tam w swoim pierwszym sezonie z rozegranych 39 spotkań wygrała aż 22. Przez długie lata drużyna seniorska nie odnosiła większych sukcesów, ale to wcale nie oznacza, że ich nie było. Olimpia świetnie radziła sobie w rozgrywkach młodzieżowych, dwukrotnie zdobywając tytuł mistrza okręgu (1961,1966).

Po długich latach stagnacji w 1995 roku olimpijczycy awansowali do upragnionej III ligi, ale jak się okazało - tylko po to, by po jednym sezonie z hukiem z niej spaść. Na całe szczęście dla zespołu i kibiców już dwa sezony później udało się im ponownie wywalczyć awans. Przełomowy okazał się jednak sezon 2008/2009, kiedy to Olimpia z 23-punktową przewagą nad drugą drużyną w tabeli awansowała do II ligi, wygrywając przy okazji Okręgowy Puchar Polski. Największe osiągnięcie, czyli awans na zaplecze ekstraklasy, przyszedł dwa lata później pod wodzą trenera Marcina Kaczmarka. Szkoleniowiec ten po czterech sezonach spędzonych w Grudziądzu zdecydował się jednak zmienić pracodawcę. Do końca rozgrywek 2012/2013 klub prowadził jego wcześniejszy asystent Tomasz Asenky. Ostatecznie jednak 25 czerwca minionego roku zarząd zdecydował się zatrudnić Tomasza Kafarskiego. Jego z kolei zimą zastąpił Dariusz Kubicki i to Olimpia pod jego wodzą w najbliższą sobotę podejmie drużynę Stomilu. Początek meczu w Grudziądzu o godz. 16. Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl.