Termalica ma już 92 lata. Historia rywala Stomilu

Aktualnie Termalica Bruk-Bet Nieciecza przeżywa najlepszy okres w swojej historii. Piłkarze tego klubu w najbliższy czwartek przyjadą do Olsztyna, by zmierzyć się ze Stomilem.
Termalica powstała w 1922 roku. Jej założycielami byli Stanisław Nowak, Władysław Kaczówka oraz Kazimierz Wrzos. Początkowo klubowi było daleko do miana profesjonalnej drużyny sportowej. Jeśli gracze chcieli brać udział we wspólnych zajęciach, musieli przynosić ze sobą własne stroje sportowe oraz obuwie. Ówczesne standardy treningowe dalece odbiegały od dzisiejszych. O sile zespołu z Niecieczy stanowili wówczas tacy zawodnicy jak Antoni Pytka, Józef Knapik, Franciszek Sieroń oraz Wojciech Prażuch.

Podczas II wojny światowej klub formalnie zawiesił działalność. Po 1945 roku mimo długiej przerwy w funkcjonowaniu, jego struktura organizacyjna znacząco się rozwinęła. Na wsiach powstawały tzw. Ludowe Zespoły Sportowe (LZS). Jeden z nich został założony także w Niecieczy.

Lata 50. to okres pierwszych większych sukcesów Termaliki. Drużyna awansowała wówczas do klasy okręgowej (dzisiejsza trzecia liga). Rozgrywała mecze w takich miastach jak Kraków, Tarnów czy Bochnia. Później nadeszły gorsze czasy dla klubu. Miejscowa działalność sportowa bardzo osłabła, co nawet poskutkowało tym, że małopolski klub na jakiś czas przestał istnieć.

W 1983 roku został reaktywowany i oficjalnie zarejestrowany. Po wznowieniu działalności drużyna z Niecieczy zaczynała od poziomu klasy C, ale potrzebowała zaledwie kilka sezonów, by znaleźć się dwie ligi wyżej (w klasie A).

Rywalizowała m.in. z takimi zespołami, jak Unia Niedomice, Olimpia Wojnicz, KS Radłów oraz LZS Wola Żelichowska.

Największy rozwój klub z Małopolski przypada na pierwszą dekadę XXI wieku. Dzięki zaangażowaniu Danuty Witkowskiej, która aktualnie pełni funkcję prezesa Termaliki, oraz działaniom sponsora strategicznego (firmy Bruk-Bet) piłkarze w 2009 roku zadebiutowali na poziomie rozgrywek centralnych, w grupie wschodniej II ligi.

Rok później nastąpiło kolejne przełomowe wydarzenie, a był nim awans na zaplecze ekstraklasy. Na tym szczeblu zespół z Niecieczy występuje do dziś. W minionym sezonie zajął w tabeli wysokie trzecie miejsce i otarł się o awans do polskiej elity piłkarskiej. Lepsze okazały się jedynie Cracovia Kraków oraz Zawisza Bydgoszcz.

Aktualnie funkcję trenera Termaliki pełni Piotr Mandrysz. Pod jego wodzą zespół nie przegrał żadnego meczu w rundzie wiosennej i zajmuje szóste miejsce w rankingu rozgrywek.

Tymczasem już w czwartek zagrają w Olsztynie ze Stomilem. Początek spotkania na stadionie przy al. Piłsudskiego o godz. 17.

Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl.