Stomil zostaje w I lidze: "Opatrzność nad nami czuwała"

Choć wydawało się to mrzonką, to w piątek późnym popołudniem Polski Związek Piłki Nożnej nie przyznał licencji Kolejarzowi Stróże. Tym samym pierwszy zespół, który spadł do drugiej ligi, czyli OKS utrzymuje się na zapleczu ekstraklasy.
Na początku tygodnia Jacek Czałpiński, prezes Stomilu mówił dla olsztyn.sport.pl: - Możemy jeszcze zagrać w pierwszej lidze, jeśli komisja PZPN nie przyzna licencji Widzewowi Łódź lub Kolejarzowi Stróże.

W piątek po południu okazało się, że to były prorocze słowa. Jak już informowaliśmy na olsztyn.sport.pl, Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła utrzymać w mocy decyzję niższej instancji i nie pozwoliła Kolejarzowi Stróże na grę w I lidze w przyszłym sezonie. Tym samym zagra w niej najwyżej sklasyfikowany spadkowicz, czyli Stomil Olsztyn.

Kolejarz Stróże nie otrzymał licencji ze względu na niespełnienie warunków infrastrukturalnych. Najważniejszym z nich jest fatalny stan murawy. Drużyna z Małopolski na koniec sezonu zajęła 11. miejsce w pierwszej lidze i zdobyła 44 punkty. Przypomnijmy, że Stomil uplasował się cztery lokaty niżej i zgromadził raptem trzy oczka mniej.

W klubie ze stolicy Warmii i Mazur radości było co nie miara. - Gdy usłyszałem tę nowinę, to odczułem wielką ulgę - mówi Adam Łopatko, trener OKS. - Mamy oddanych kibiców, którym należy się pierwszoligowy zespół. Mimo że nie daliśmy rady pod względem sportowym, to opatrzność nad nami czuwała.

Zadowolenia nie kryli również piłkarze OKS. - Wreszcie mogę rozpocząć spokojne wakacje - podkreśla Janusz Bucholc, kapitan biało-niebieskich. - To, co przeżywałem do tej pory, nie miało nic wspólnego z odpoczynkiem. Wolałbym codziennie rozgrywać mecz, niż odczuwać nieaktualne już złe emocje.

I dodaje: - To dla nas dobra lekcja tego, żeby nie powtarzać już błędów z przeszłości. W przyszłym sezonie ze wszystkich sił postaramy się spisywać dużo lepiej. Musimy wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Kolejny sezon na zapleczu ekstraklasy piłkarze Stomilu rozpoczną w weekend 2-3 sierpnia.

Więcej o sytuacji w Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl.