Świętował sukcesy z Legią. Teraz trenerem Stomilu?

Najpoważniejszym kandydatem na szkoleniowca Stomilu jest Mirosław Jabłoński, który w przeszłości świętował sukcesy z Legią Warszawa.
64-letni Jabłoński przed rozpoczęciem kariery trenerskiej próbował swoich sił w roli piłkarza. Jest wychowankiem Legii, ale nigdy nie było mu dane zadebiutować w pierwszym zespole wojskowych. Reprezentował barwy mniej znanych klubów, takich jak ZWAR Międzylesie, AZS AWF Biała Podlaska czy AZS AWF Warszawa.

Zdecydowanie bogatsze doświadczenie ma jako szkoleniowiec. Swoją przygodę na tym stanowisku rozpoczął w 1974 roku jako opiekun juniorów Agrykoli Warszawa. Jego największym osiągnięciem było jednak zdobycie Pucharu Polski z Legią w 1997 roku.

W minionym sezonie Jabłoński prowadził pierwszoligową Termalicę Nieciecza, jednak funkcję tę pełnił przez... niecałe trzy tygodnie. Potem zastąpił go Słowak Dusan Radolski, ale pod jego wodzą zespół grał równie słabo.

Oprócz Mirosława Jabłońskiego w gronie potencjalnych kandydatów na trenera Stomilu wymieniany był także Marek Chojnacki. Jeszcze dwa lata temu trenował on trzecioligowego Zawiszę Rzgów, a obecnie jest ekspertem w stacji telewizyjnej Orange Sport. Jak informowaliśmy na olsztyn.sport.pl, szybko jednak zdementował informacje o rzekomych negocjacjach z OKS.

Innym, którego nazwisko padało w kontekście pracy w Stomilu, jest Czesław Michniewicz, który jeszcze w 2013 roku był zatrudniony w ekstraklasowym Podbeskidziu Bielsko-Biała. - Wiem, że Stomil przechodzi teraz przez okres wielkich zmian - podkreśla Michniewicz. - Nowego prezesa klubu Roberta Kiłdanowicza [wybrany podczas poniedziałkowego walnego zebrania - red.] znam bardzo dobrze. Gdy jeszcze pracował w roli menedżera piłkarskiego, często polecał mi zawodników. Gdy zaś trenowałem Zagłębie Lubin, także mnie reprezentował. - To jednak nie ja będę teraz trenerem Stomilu - dodaje.

Jednocześnie Czesław Michniewicz uważa, że kolejne lata powinny być dla OKS bardziej udane. - Wiem, że jeśli Robertowi da się możliwość pracy, to może on zrobić wiele dobrego - uważa szkoleniowiec. - To typ człowieka, który nie składa obietnic niemożliwych do dotrzymania. Szkoda, że w zeszłym sezonie Stomil zwolnił trenera Zbigniewa Kaczmarka. Jeśli jednak w piłce nożnej nie ma dobrych wyników, to szkoleniowiec żegna się z klubem.

Jeśli informacje o przyjściu do Olsztyna Mirosława Jabłońskiego się potwierdzą (w czwartek nie udało się nam z nim skontaktować), wówczas dotychczasowy trener Adam Łopatko będzie musiał pogodzić się z rolą asystenta.

Kluby, które prowadził Mirosław Jabłoński:

- Agrykola Warszawa (1974-1983), Gwardia Warszawa (1985-1989), Górnik Wałbrzych (1989-1990), młodzieżowa reprezentacja Polski (1990-1994), Polonia Warszawa (1992-1995), Legia Warszawa (1995-1998), Zagłębie Lubin (1998-2001), Amica Wronki (2001-2003), Wisła Płock (2003-2005 i 2008-2010), ŁKS Łódź (2007-2008), GKS Bogdanka (2010-2011), Termalica Bruk-Bet Nieciecza (2013).

Więcej o sytuacji w Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl.