Sport.pl

Wicemistrz Polski z 1976 roku przeciwnikiem Stomilu

Stomil Olsztyn w najbliższą sobotę podejmie GKS Tychy. Rywal olsztynian to zespół, który w latach 70. należał do najlepszych w Polsce.
GKS jest jednym z najmłodszych klubów w całej ligowej stawce. Dokładnie 20 kwietnia 1971 roku powołano Górniczy Klub Tychy i to właśnie ten moment uważa się za datę powstania klubu. Niezbędna okazała się uchwała Komitetu Powiatowego PZPR w sprawie rozwoju turystyki i sportu w mieście Tychy, dzięki któremu "Królowie Śląska", jak nazywają ich potocznie kibice, mogli zacząć pisać własną historię.

Na sukcesy piłkarskie nie trzeba było długo czekać. Już w 1973 roku piłkarze zdołali awansować do II ligi, aby rok później biegać po boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju. Największy sukces świętowali w 1976 roku, kiedy to sezon zakończyli na drugim miejscu, tym samym zostając wicemistrzem Polski. Co ciekawe, mistrzostwo przegrali tylko gorszym bilansem bramkowym. Lepsza okazała się wówczas Stal Mielec. Efektem tego był wyjazd Romana Ogazy, napastnika GKS na Igrzyska Olimpijskie w Montrealu, gdzie z drużyną narodową wywalczył srebrny medal. Sielanka nie trwała długo. Najlepszych zawodników podkupiły bogatsze kluby, a tyszanie spadli do II ligi.

Później przez wiele lat zespół miotał się pomiędzy III, II i I ligą, a w tym czasie nie wyróżnił się niczym szczególnym. Nikt nie spodziewał się, że pod koniec lat 90. klub przestanie istnieć z powodu wysokich długów. Jeszcze przed 2000 rokiem udało się wznowić działalność i GKS Tychy ponownie znalazł się na mapie piłkarskiej Polski. Mimo szczęśliwego końca skutki rozwiązania klubu stały się bardzo odczuwalne, ponieważ zanim zdołali wrócić choćby na zaplecze ekstraklasy, przez ponad 10 lat tułali się po niższych klasach rozgrywkowych.

Miniony sezon w I lidze w wykonaniu tyszan nie był udany. Na finiszu rozgrywek zostali sklasyfikowani na 13. pozycji, zdobywając 41 punktów w 34 ligowych meczach. Sportowo utrzymali się na zapleczu ekstraklasy tylko dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich pojedynków z OKS (remis 1:1 na wyjeździe oraz zwycięstwo 1:0 u siebie).

Tymczasem już w najbliższą sobotę podopieczni trenera Przemysława Cecherza na stadionie w Olsztynie zmierzą się ze Stomilem. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17. Relację na żywo z meczu będzie można śledzić na olsztyn.sport.pl.

Więcej o: