Opóźnia się oświetlenie stadionu Stomilu. Zdążą na czas?

W dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa masztów na obiekcie przy al. Piłsudskiego. - Obawiam się, że nie zdążymy w wymaganym terminie - mówi Łukasz Budnik, wiceprezes Stomilu.
Czasu na zainstalowanie jupiterów jest coraz mniej. Przypomnijmy, że jeśli do końca kwietnia 2015 roku inwestycja ta nie zostanie zrealizowana, piłkarze Stomilu od przyszłego sezonu nie będą mogli rozgrywać meczów pierwszej ligi na stadionie w Olsztynie.

Tymczasem władze miasta nadal nie ogłosiły nawet przetargu na ten projekt. Prace chcą bowiem rozpocząć dopiero po przygotowaniu planu modernizacji całego stadionu. W tym celu prezydent Piotr Grzymowicz wydał zarządzenie w sprawie powołania specjalnej komisji przetargowej. Jej zadaniem będzie ogłoszenie postępowania na sporządzenie dokumentacji potrzebnej do tego przedsięwzięcia.

Taka opieszałość bardzo martwi wiceprezesa piłkarskiego klubu. - Na temat składu osobowego tej komisji czy trybu jej wyznaczania nie wiem absolutnie nic - mówi dla olsztyn.sport.pl Łukasz Budnik. - W miniony piątek dzwoniłem do pana Krzysztofa Śmiecińskiego [z Wydziału Inwestycji Miejskich - przyp. red.], który powiedział mi, że prace związane z ustaleniem składu komisji zmierzają ku końcowi. Zaraz po tym mają przystąpić do ogłoszenia przetargu.

Nie jest tajemnicą, że piłkarski klub najbardziej czeka na zainstalowanie masztów oświetleniowych, które pozwoliłyby Stomilowi spełnić podstawowy wymóg licencyjny PZPN. - Interesuję się tym, ponieważ czas nas goni - przypomina wiceprezes OKS. - Zimą może być trudno rozpocząć budowę ze względu na temperatury, które będą przecież ujemne. Sama produkcja masztów oświetleniowych trwa kilka miesięcy. Mam poważne obawy, ponieważ tempo tej inicjatywy jest zbyt wolne.

Wiceprezes Stomilu w przeciwieństwie do urzędu miasta uważa, że modernizacja całego stadionu oraz instalacja oświetlenia to dwie odrębne kwestie, którym należy nadać różne priorytety. - Obecnie ważniejsze jest dla nas światło - wyjaśnia Łukasz Budnik. - Nie może być tak, że ogłoszenie przetargu na stadion powoduje jednocześnie przesunięcia w czasie powstania masztów.

Rzeczniczka ratusza Aneta Szpaderska tłumaczy, że miasto posiada już pozwolenie na budowę oraz wymaganą dokumentację techniczną potrzebną do wykonania oświetlenia płyty stadionu. Należy jednak uwzględnić budowę oświetlenia jako część procesu modernizacji całego obiektu.

Władze Olsztyna zapewniają także, że robią wszystko, by stadion został zgłoszony do rozgrywek pierwszej ligi w sezonie 2015/2016. Przypomnijmy, że planowana modernizacja obiektu piłkarskiego w Olsztynie przewiduje wybudowanie widowni na 12 tys. osób. - Jedna z dużych trybun powstanie od strony ul. Leonharda - podkreśla Łukasz Budnik. - Będzie mogło na nią wejść od 4,5 do 5 tys. fanów. Ostateczne określenie tej liczby jest kwestią spraw projektowych. Taką samą pojemność ma mieć sektor główny, który jest obecnie zadaszony. Planujemy także gruntowny remont szatni oraz zapewnienie punktów cateringowych przy każdej z trybun.

Tymczasem piłkarze Stomilu przygotowują się do następnego ligowego spotkania, które odbędzie się w najbliższą sobotę. Olsztynianie w Grudziądzu zmierzą się z tamtejszą Olimpią. Początek o godz. 14.45. Transmisję na żywo tego spotkania przeprowadzi stacja telewizyjna Orange Sport.

Więcej o piłkarzach Stomilu czytaj na olsztyn.sport.pl.