Zobacz stadiony I ligi. Jak wypadł olsztyński? [FOTO]

Mówi się, że to nie stadion a kibice świadczą o drużynie. Wygląd obiektu to jednak wizytówka każdego klubu. W najbliższym sezonie piłkarze Stomilu Olsztyn będą mieli okazję grać zarówno na arenach z prawdziwego zdarzenia, jak i tych delikatnie mówiąc, mniej reprezentacyjnych.

Stadion Arki Gdynia

Oddany do użytku dopiero w 2011 roku. To była bardzo kosztowna inwestycja (64 mln zł), ale w efekcie powstał jeden z najładniejszych i największych stadionów w I lidze. Wystarczy wspomnieć, że może pomieścić aż 15139 widzów i bez przeszkód spełniłby wymogi także w ekstraklasie. Co więcej posiada podgrzewaną murawę oraz sztuczne oświetlenie o natężeniu 2000 luksów (dopuszczalne od 1200). Dla wygody kibiców w narożnikach po obu stronach trybun znajdują się też telebimy, które pozwalają lepiej śledzić wydarzenia na boisku.

Stadion Chojniczanki Chojnice

To obiekt zdecydowanie starszy od tego z Trójmiasta. Pierwszy mecz odbył się na nim już w 1932 roku. Od tamtej pory parokrotnie był przebudowywany, ale to wciąć stadion kameralny. Na trybunach może zasiąść zaledwie 3,5 tys. osób. Niedawno przeszedł szereg kolejnych modernizacji. Trybuny zostały zadaszone, zainstalowano także oświetlenie pozwalające rozgrywać pojedynki nawet o późnej porze. Obecnie odbywają się tam również mecze czwartoligowych rezerw Chojniczanki.

Stadion Dolcanu Ząbki

Na jeszcze skromniejszym obiekcie swoje mecze rozgrywają piłkarze z Ząbek. Może pomieścić dokładnie 2075 fanów. Nie spełnia też jednego z najważniejszych wymogów licencyjnych PZPN, jakim jest posiadanie sztucznego oświetlenia. Obecnie jest to główny problem władz klubu. Mimo że planowana jest gruntowna przebudowa obiektu sportowego, a przeznaczono na nią aż 17 mln zł, to nie uwzględniono w niej zainstalowania masztów oświetleniowych. Cel ten ma zostać zrealizowany dopiero w późniejszym terminie.

Stadion Energetyka ROW Rybnik

Oddany do użytku w 1939 roku, ale od 13 lat regularnie remontowany. Może pochwalić się trybunami na ponad 10 tys. osób (dokładnie 10304). Posiada też sztuczne oświetlenie o natężeniu 1200 luksów. Co ciekawe nie służy jedynie do rozgrywania spotkań piłkarskich. Organizowane są tam także zawody żużlowe. Dlatego ostatnie modernizacje uwzględniały dostosowanie stadionu również pod kątem tej dyscypliny. Skonstruowano m.in. pneumatyczne bandy oraz gruntownie wyremontowano tor.

Flota mimo nacisków ze strony miasta zerwała rozmowy z przedstawicielką chińskiej spółki. Flota mimo nacisków ze strony miasta zerwała rozmowy z przedstawicielką chińskiej spółki. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Stadion Floty Świnoujście

Stopniowo unowocześniany od czasu awansu Floty do I ligi. Przebudowy doczekały się dwie trybuny oraz płyta boiska. Co więcej zadaszono południową trybunę i dobudowano budynek techniczny. W porównaniu do innych obiektów w I lidze, ten zalicza się do grupy o mniejszej pojemności. Mecze jednocześnie może podziwiać 3070 kibiców. Jego mankamentem podobnie jak w przypadku areny Dolcanu Ząbki jest brak sztucznego oświetlenia.

Stadion GKS Bełchatów

W klasyfikacji stadionów I ligi zająłby najprawdopodobniej miejsce w środku stawki. Jest bardzo dobrze oświetlony (2000 luksów) oraz posiada podgrzewaną murawę i zadaszone trybuny. Bełchatowski obiekt może pomieścić 5264 widzów, i mimo że przez lata GKS występował w ekstraklasie, nie zdecydowano się by zwiększyć jego pojemność.

Bogdanka Łęczna - Stomil Olsztyn 0:0 Bogdanka Łęczna - Stomil Olsztyn 0:0 Fot. Piotr Michalski / AGENCJA GAZETA

Stadion GKS Bogdanka Łęczna

Zasiąść może na nim aż 7,5 tys. fanów piłki nożnej. To obiekt, który nie odbiega od standardów ekstraklasy. Posiada podgrzewaną murawę, a każda trybuna jest zadaszona. Główny stadion jest jedynie częścią całego sportowego kompleksu, w skład którego wchodzą trzy boiska treningowe (w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią) oraz hala sportowa z siłownią.

Stadion GKS-u Katowice Stadion GKS-u Katowice Fot. Jan Kowalski / Agencja Gazeta

Stadion GKS Katowice

Położony jest na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Moc jego oświetlenia to 2000 luksów. Jest w stanie pomieścić 10 tys. kibiców. Władze miasta mają jednak wielkie plany odnośnie jego modernizacji. Wystarczy wspomnieć, że chcą wydać na ten cel aż 160 mln zł. Powstały nawet dwa projekty. Biorąc pod uwagę kolorystykę, pierwszy z nich będzie przypominał gdańską PGE Arenę. W przypadku zrealizowania drugiego planu, trybuny zostałyby przykryte białym dachem, na którego rogach znajdowałyby się maszty oświetleniowe.

Wyburzanie stadionu w Tychach - stan na 8 marca 2013 roku Wyburzanie stadionu w Tychach - stan na 8 marca 2013 roku Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Stadion GKS Tychy

Na przełomie lutego i marca ruszyła rozbiórka dotychczasowego obiektu tyskiej drużyny. W latach 2013-2015 w miejsce starego powstanie nowy, na którym będzie mogło zasiąść 15300 widzów. Mostostal Warszawa ma wybudować arenę za 129 mln zł. Efekt prac powinien być imponującym, a stadion ma spełniać wymogi kategorii 3 UEFA. Oznacza to, że będzie można na nim rozgrywać mecze Ligi Mistrzów oraz eliminacje do MŚ czy ME. Obiekt ma być oddany do użytku najpóźniej w połowie 2015 roku.

Stadion Kolejarza Stróże

Poprzedni obiekt, na którym tamtejszy zespół rozgrywał mecze, mógł równie dobrze być wzięty za większy kawałek łąki. Mieścił zaledwie 1500 widzów i próżno było tam szukać sztucznego oświetlenia. Dzięki staraniom miejscowych działaczy ruszyła jednak budowa nowego stadionu, który ma spełniać wymogi I ligi. Jego ukończenie planowane jest pod koniec 2014 roku. Na przyszłej arenie, która będzie własnością Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, zmagania Kolejarza będzie mogło obserwować 6 tys. kibiców. Małopolski klub będzie tam występował gościnnie.

Stadion Miedzi Legnica

Cztery maszty oświetleniowe o łącznej mocy 2000 luksów dają możliwość rozgrywania spotkań oraz przeprowadzania treningów w porach wieczornych. Zadaszona jest tylko jedna z czterech trybun, na których może zasiąść 6,1 tys. fanów. Obok obiektu znajdują się dwa boiska treningowe, w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią. Ponadto na trybunie głównej znalazło się miejsce dla pomieszczeń dla służb porządkowych, policji, dziennikarzy oraz komentatorów.

Stadion Okocimskiego KS Brzesko

Powstał w latach 30. ubiegłego stulecia. Tereny pod jego budowę przekazał ówczesny właściciel miejscowego browaru. Na przełomie lat 50. i 60. nastąpiła większa rozbudowa w ramach, której został oddany do użytku budynek klubowy oraz szatnie. Wyremontowano wówczas także halę sportową i wybudowano basen. Obecnie stadion może pomieścić 3 tys. osób. Zadaszona jest wyłącznie centralna trybuna. Jeśli klub chce spełnić wymogi licencyjne, obiekt będzie musiał zostać poddany kolejnej modernizacji.

Stadion Olimpii Grudziądz

Można przymknąć oko na brak podgrzewanej płyty bo największym problemem jest brak sztucznego oświetlenia. Dlatego organizowanie spotkań w wieczornych porach staje się praktycznie niemożliwe. Przed rokiem została ukończona budowa zadaszenia nad główną trybuną. Z kolei bieżnia otaczająca boisko umożliwia organizowanie tam także zawodów lekkoatletycznych.

Stadion Puszczy Niepołomice

Mecze może oglądać na nim 1 tys. kibiców, w tym 700 na trybunie zadaszonej. Dla fanów ekip przyjezdnych przygotowano 100 miejsc. Stadion nie posiada oświetlenia, ani podgrzewanej murawy. Kibice gospodarzy i gości wchodzą na stadion po jego dwóch przeciwnych stronach. Mimo że to niewielki obiekt, to zachowane są na nim wszelkie środki bezpieczeństwa.

Stadion Sandecji Nowy Sącz

Na stadionie im. Ojca Władysława Augustynka zadbano o odpowiednie oświetlenie (1600 luksów). Całkowita jego pojemność to 5 tys. miejsc, w tym 3 tys. siedzących. Zadaszona jest jedynie centralna trybuna. Otwarcie obiektu miało miejsce w 1970 roku, kiedy to w meczu inauguracyjnym zmierzyły się reprezentacje juniorskie Polski oraz Węgier. Goście wygrali wówczas 3:2.

Stadion Termaliki Bruk-Bet Nieciecza

Jeden z najnowszych w I lidze bo funkcjonujący od 2007 roku. Na jego otwarcie drużyna Termaliki zmierzyła się z zespołem Poprad Muszyna i zwyciężyła 3:0. Maksymalna frekwencja podczas meczu wynosi 2 tys. osób z czego 765 kibiców może oglądać mecze na miejscach zadaszonych. Dla gości wyznaczono sektor mogący pomieścić 104 fanów.

Stadion Wisły Płock Stadion Wisły Płock Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta

Stadion Wisły Płock

Nazwany imieniem Kazimierza Górskiego obiekt może pomieścić niecałe 11 tys. kibiców. Wyposażony jest w cztery maszty oświetleniowe o mocy 1800 luksów. W specjalnym sektorze może zasiąść prawie 500 osób oraz 50 dziennikarzy. Jego otwarcie, po pięcioletniej budowie miało miejsce w 1973 roku. Zadaszenie posiada jedynie część głównej trybuny. Od strony południowej za bramką stoi zaś budynek klubowy w kształcie elipsy.

Stadion piłkarski przy alei Piłsudskiego w Olsztynie Stadion piłkarski przy alei Piłsudskiego w Olsztynie Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta

Stadion Stomilu Olsztyn

Obiekt, który został otwarty na dożynki w 1978 roku lata świetności ma już dawno za sobą. Doświadczeni piłkarze, którzy wracają na stadion OSiR, często podkreślają, że nic się nie zmienił, od kiedy rozgrywano tu mecze ekstraklasy. Co więcej, bliżej mu do całkowitej rozbiórki niż modernizacji. Obecnie posiada jedną zadaszoną trybunę, a mecze może obserwować tylko 3,5 tys. osób. Choć teoretycznie może pomieścić aż 16800 fanów, to większa część trybun jest zamknięta. Nadal nie wiadomo, czy nowy stadion powstanie na miejscu starego czy też na ul. Sybiraków. Nic więc dziwnego, że klub najatrakcyjniejsze mecze zdecydował się rozgrywać w Ostródzie, gdzie kilka lat temu wybudowano najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach.