Stomil zakończył sezon. OCENIAMY piłkarzy

Niedzielnym meczem z Miedzią Legnica olsztynianie zakończyli zmagania na zapleczu ekstraklasy. Stomil utrzymał się w I lidze, choć stało się to dopiero w przedostatniej kolejce sezonu. Jak sprawowali się poszczególni piłkarze?
Stomil Olsztyn - Pogoń Siedlce 2:0 Stomil Olsztyn - Pogoń Siedlce 2:0 PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Stomil po udanej jesieni...

... zajmował w ligowej tabeli piąte miejsce. Wielu ekspertów uważało wtedy drużynę ze stolicy Warmii i Mazur za jednego z kandydatów do zajęcia czołowej lokaty na koniec sezonu. Problemy w przerwie zimowej, a dokładniej brak pieniędzy w klubowej kasie, a co za tym idzie, niestabilny okres przygotowawczy, odbiły się na formie Stomilu wiosną. OKS nie wygrał 12 spotkań z rzędu, zapewniając sobie utrzymanie na zapleczu ekstraklasy dopiero w przedostatniej kolejce sezonu.

Ponadto na dwie kolejki przed końcem sezonu doszło do zmiany na stanowisku trenera Mirosława Jabłońskiego zastąpił drugi trener Adam Łopatko.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej Olsztyn" postanowili ocenić poszczególnych piłkarzy, przyznając stopnie w skali od 1 do 6.

Piotr Skiba 4

Mimo ponad 40 puszczonych bramek w sezonie, Skiba zasługuje na szczególną pochwałę. Dzięki jego udanym interwencjom, OKS wielokrotnie osiągał dobre rezultaty. W pamięci utkwi też wyjazdowy mecz z Arką Gdynia, kiedy obronił przed kibolem klubowy szalik, który zawsze zawiesza z tyłu bramki

I liga, piłka nożna. Stomil Olsztyn - Wisła Płock 1:1 I liga, piłka nożna. Stomil Olsztyn - Wisła Płock 1:1 PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Dawid Szymonowicz 4

Młodzieżowiec, który przodował w stawce pomocników. Stanowił jedno z najmocniejszych ogniw Stomilu. To przeważnie jego podania otwierały drogę do bramki napastnikom OKS. Zimą odszedł do ekstraklasowej Jagielloni Białystok.

Stomil Olsztyn Stomil Olsztyn ROBERT ROBASZEWSKI

Rafał Kujawa 3+

Najskuteczniejszy zawodnik Stomilu, któremu w głównej mierze w pierwszej części sezonu biało-niebiescy zawdzięczają zwycięstwa. Podobnie jak reszta zespołu, na wiosnę Kujawa spisywał się o wiele gorzej. Nie był już tak bramkostrzelny.

Tsubasa Nishi 3+

Obcokrajowiec, który rozegrał w Stomilu równy sezon. Jeden z nielicznych, który zwyżkę formy zanotował w ostatnich występach w tym sezonie.

Łukasz Suchocki 3

Pomocnik Stomilu, który bardzo dobrze prezentował się w rundzie jesiennej. Jego trafienia zadecydowały o zwycięstwach m.in. z GKS-em Bełchatów czy Rozwojem Katowice. W rundzie rewanżowej prezentował się znacznie gorzej, a ponadto często zmagał się z kontuzjami.

Stomil Olsztyn Stomil Olsztyn PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Janusz Bucholc 3

Kapitan Stomilu, który w każdym meczu dowodził obroną zespołu. Czasami jednak zawodził, nie zawsze przerywając akcję przeciwnika. Bucholc rozpoczynał także akcje w ofensywie, a po jego podaniach koledzy z drużyny zdobywali bramki.

Jarosław Ratajczak (nr 4) Jarosław Ratajczak (nr 4) ROBERT ROBASZEWSKI

Jarosław Ratajczak 3

Czołowa postać formacji obronnej Stomilu. Choć jego głównym zadaniem była obrona własnej bramki (co robił dość poprawnie), to zdarzało mu się również strzelać bramki. To jego trafienie zadecydowało o wygranym wyjazdowym meczu z Arką Gdynia, która awansowała do ekstraklasy.

I liga. Stomil Olsztyn - Miedź Legnica 0:1 I liga. Stomil Olsztyn - Miedź Legnica 0:1 PRZEMYSLAW SKRZYDLO

Tomasz Wełna 3

Boczny obrońca, który nie bał się odważniej atakować bramki przeciwnika. Mimo że na wiosnę cały zespół prezentował się gorzej, Wełna jako jeden z nielicznych piłkarzy OKS rozegrał w miarę przyzwoity sezon.

Piotr Głowacki po nieudanej przygodzie w Czechach, musi szukać sobie nowego klubu  Piotr Głowacki po nieudanej przygodzie w Czechach, musi szukać sobie nowego klubu ROBERT ROBASZEWSKI

Piotr i Paweł Głowaccy 3

Bracia Głowaccy rozegrali dość poprawny sezon. Rzadko razem pojawiali się na boisku od pierwszej minuty, lecz każdy z nich stanowił wartość dla OKS-u. Wiosną spisywali się jednak gorzej.

Zawisza zremisował w Olsztynie 1:1 Zawisza zremisował w Olsztynie 1:1 ROBERT ROBASZEWSKI

Grzegorz Lech 3

Pomocnik Stomilu, który słabsze występy przeplatał dobrymi. Kibice z całą pewnością zapamiętają występ Lecha podczas wygranego meczu z Chrobrym Głogów. Zawodnik najpierw wykorzystał rzut karny, a chwilę później wykonał "gest Kozakiewicza", bramkarzowi rywali, który nie chciał mu oddać piłki po strzeleniu gola. Za to jednak Lech otrzymał czerwoną kartkę.

Piotr Klepczarek 3

Do Stomilu trafił wiosną, kiedy to jego poprzedni klub, Dolcan Ząbki, wycofał się z rozgrywek I ligi. Od razu "załapał się" do wyjściowej jedenastki, lecz początkowo grał na pozycji pomocnika. Po kilku spotkaniach przeszedł do formacji defensywnej.

Akcja Akcja "STOP zwolnieniom z WF-u". Piłkarze Stomilu podczas treningu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Olsztynie ROBERT ROBASZEWSKI

Łukasz Jegliński 3

Największy pechowiec wśród biało-niebieskich. Na początku sezonu złamał kość jarzmową, by po powrocie w połowie rundy jesiennej nabawić się urazu stawu skokowego. Jegliński wrócił wiosną, gdzie kilkakrotnie zaprezentował się przed publicznością (nawet udanie) i znów nabawił się kontuzji. ymał czerwoną kartkę.

Sierpień 2015. Mecz Stomil Olsztyn - Rozwój Olsztyn Sierpień 2015. Mecz Stomil Olsztyn - Rozwój Olsztyn PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Arkadiusz Czarnecki 3-

Grę tego zawodnika można ocenić jedynie na podstawie pierwszej części sezonu. Czarnecki był jednym z podstawowych obrońców, któremu również zdarzało się popełniać błędy. Pod względem szybkościowym często odstawał od swoich rywali, przegrywając z nimi pojedynki na własnej połowie. W przerwie zimowej opuścił Olsztyn, podpisując kontrakt z Drutex-Bytovią Bytów.

O piłkę walczy Rafał Remisz O piłkę walczy Rafał Remisz PRZEMYSLAW SKRZYDLO

Rafał Remisz 3-

Forma Remisza w ciągu sezonu nie była równa, poprawne występy przeplatał słabymi. W rundzie rewanżowej kilkakrotnie zaczynał spotkanie na ławce rezerwowych.

Zawisza zremisował w Olsztynie 1:1 Zawisza zremisował w Olsztynie 1:1 ROBERT ROBASZEWSKI

Michał Trzeciakiewicz 3-

Pomocnik Stomilu, któremu zdarzało się zawodzić w najważniejszych momentach. Z racji wysokiego wzrostu (ponad dwa metry) miał być postrachem rywali w polu karnym, lecz przegrywał pojedynki główkowe nawet z dużo niższymi piłkarzami.

I liga. Stomil Olsztyn - GKS Bełchatów 0:2 I liga. Stomil Olsztyn - GKS Bełchatów 0:2 ROBERT ROBASZEWSKI

Irakli Meschia 2

W pierwszej części sezonu stanowił jedno z najmocniejszych ogniw Stomilu, ale gdy OKS znalazł się nad przepaścią, Meschia po cichu wyjechał z Olsztyna. Wrócił w połowie rundy rewanżowej, prosząc o wybaczenie. Został przyjęty z powrotem, lecz nie był przygotowany do gry.

Inni

Michał Leszczyński, Dawid Mieczkowski, Igor Biedrzycki, Bartosz Bartkowski, Karol Żwir, Tomasz Chałas -tych zawodników nie ocenialiśmy, gdyż grali zbyt rzadko.